Otolaryngologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów głowy i szyi, czyli np. gardła, nosa, ucha czy krtani. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia. Do otolaryngologa udajemy się, kiedy zmagamy się z dolegliwościami języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku czy dolnych dróg oddechowych.
Laryngologia a otolaryngologia
Laryngologia i otolaryngologia to ta sama dziedzina medycyny. Specjaliści z centrum medycznego PROMED specjalizujący się w tej dziadzinie wyjaśniają, że krótsza nazwa jest po prostu formą potoczną używaną ze względu na krótszy czas wymawiania.
Czym się zajmuje otolaryngologia?
Podspecjalności realizowane w ramach laryngologii to m.in.: foniatria, rynologia, audiologia, chirurgia podstawy czaszki czy onkologia laryngologiczna. Foniatria zajmuje się dźwięcznością, jedną z cech artykulacji głosek. która ma związek z pracą wiązadeł głosowych. Rynologia to wąska dziedzina związana z diagnozowaniem i leczeniem chorób nosa i zatok przynosowych. Audiologia to nauka o słuchu, jego zaburzeniach, a także sposobach leczenia. Onkologia laryngologiczna dostarcza wiedzy na temat rozpoznawania i leczenia nowotworów przełyku itd.
Kiedy udać się do laryngologa?
Do laryngologa udajemy się z objawami takimi jak: zatkane uszy, szumy, nagła głuchota, chrapanie, ropień, krwawienie z nosa. Przy schorzeniach laryngologicznych pojawiają się również inne dolegliwości, np. zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zatkane uszy, długotrwała chrypa lub zaburzenie połykania.
Specjalista otolaryngolog zajmuje się również profilaktyką chorób uszu, gardła, nosa itd. Pod opieką tego lekarza powinny znaleźć się w szczególności osoby, które np. ze względu na wykonywany zawód są narażone na dolegliwości dotyczące narządu mowy. Chodzi m.in. o nauczycieli czy wokalistów. Przedstawiciele wspomnianych profesji trafiają do gabinetu otolaryngologicznego w trakcie okresowych lub kontrolnych badań pracowniczych.
Jak wygląda badanie laryngologiczne?
W trakcie badania lekarz wykorzystuje sprzęt optyczny, dzięki czemu jest w stanie zaobserwować w określonych obszarach mikrostruktury, których ludzkie oko nie potrafi dostrzec. Najczęściej wykorzystywane narzędzia to: otoskop, endoskop i mikroskop. Przy badaniach węchu przeprowadza się testy czynnościowe, natomiast w trakcie badania zatok stosuje się sprzęt rentgenowski lub wykonuje się tomografię komputerową. Czasami, kiedy lekarz ma wątpliwości dotyczące diagnozy, wykonuje endoskopię lub punkcję zatok. Stan krtani i tchawicy ocenia się przy zastosowaniu laryngoskopu, endoskopu bądź bronchoskopu. Gabinet otolaryngologiczny musi być wyposażony w specjalistyczny sprzęt, dzięki zastosowaniu którego specjalista jest w stanie wystawić trafną diagnozę.