Home / Choroby / Otyłość – choroba cywilizacyjna XXI wieku
otyłość

Otyłość – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Już od dawana otyłość została uznana za jedną z poważnych chorób współczesnego społeczeństwa. Z jej powodu cierpią nie tylko osoby dorosłe, ale również coraz większa grupa dzieci. Jak wskazują ostatnie dane udostępnione w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego, wśród krajów gdzie otyłość stanowi poważny problem społeczny znalazła się Polska, która uplasowała się na piątej pozycji.

Z przeprowadzanych badan wynika, że co czwarty Polak ma problem z otyłością. Przerażający jest fakt, że w porównaniu do danych z przed dwóch lat na terenie naszego kraju grupa osób z otyłością wzrosła aż o ponad 2 procent. W porównaniu do innych krajów europejskich największy odsetek osób otyłych sięgający ponad 28 procent społeczeństwa odnotowano w Wielkiej Brytanii. W rankingu osób otyłych wyprzedzają nas również Czechy i Słowacja.

Zgodnie z wskaźnikiem BMI czyli Body Mass Index za otyłość uważa się poziom masy ciała w stosunku do wysokości i w obrębie określonej grupy wiekowej przekraczający wartość 30.

Za otyłość uważane są stany zaburzenia prawidłowego odżywiania się, które wynikają z przyjmowania pożywienia zawierającego większą dawkę energii niż aktualne zapotrzebowanie organizmu. Nie tylko ze wglądu na nieestetyczne przesłanki, ale przede wszystkim ze względu na zagrożenie zdrowia uznawana jest przez środowisko medyczne za chorobę, a ze względu na zakres oraz wciąż zwiększający się odsetek w stosunku do współczesnej populacji to właśnie otyłość uznana została za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Niepokojącym zjawiskiem jest pojawianie się otyłości już nie tylko u młodzieży, ale nawet dzieci w wieku przedszkolnym, które na samym wstępie swojego życia muszą latami borykać się z tym poważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu problemem.

Powstawaniu otyłości towarzyszy wiele przyczyn. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. Osoby, w których rodzinie pojawił się problem z otyłością muszą mieć świadomość, że może również ich dotknąć i już wcześniej stosować odpowiednią profilaktykę, w postaci prawidłowej diety oraz aktywnego pod względem wysiłku fizycznego życia.

Jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że najpoważniejszą przyczyną pojawiania się otyłości są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Nieregularne posiłki, nieprawidłowo zbilansowana diety, zbyt mało ruchu, sięganie po słodycze i przetworzoną żywność to pierwsze kroki do otyłości, z której wyleczenie jest niezwykle trudne, wymaga czasu, wysiłku oraz samozaparcia.

Coraz więcej osób walczących już z pojawieniem się pierwszych oznak otyłości czyli nadwagi, sięga po przypadkowe diety odchudzające. Ich stosowanie w wielu przypadkach może odnieść całkowicie odwrotny do oczekiwanego efekt. Jak podają specjaliści nadmierna utrata wagi jest równie niebezpieczna co sama otyłość. Jej optymalna granica to jeden kilogram w ciągu tygodnia. Diety, które gwarantują odzyskanie wymaganej wagi ciała w krótkim czasie w większości przypadków są między innymi powodem powstawania efektu Jo Jo. W przypadku problemów z nadwagą warto sięgnąć po pomoc specjalisty w tym zakresie. Profesjonalni dietetycy indywidualnie przygotowują plan żywieniowy dla osób otyłych mając na uwadze ich masę ciała, stan zdrowia, aktywność fizyczną, wiek, a nawet rodzaj wykonywanej pracy.

Oprócz diety w walce z otyłością zalecony jest wzmożony wysiłek fizyczny. Tu również warto skorzystać z pomocy trenera osobistego, który w zależności od skali problemu oraz możliwości zdrowotnych osoby otyłej, przeprowadza regularne treningi wysiłkowe indywidualnie do niej dostosowane.

Artykuł przygotowany przez Gabinet Rehabilitacji Forma z Radomska, który wspólnie ze specjalistami z dziedziny dietetyki rozpoczął program kompleksowej opieki dla pacjentów z problemami nadwagi i otyłości. Program LINIA to pomysł dla każdego, kto chce rozpocząć pracę nad sobą.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz