Home / Zdrowie / Ozdoba czy zagrożenie? Wpływ tatuaży na zdrowie
tatuaże

Ozdoba czy zagrożenie? Wpływ tatuaży na zdrowie

Może się wydawać, że moda na tatuaże jest stosunkowo nowym trendem, co nie może dziwić, zważywszy na rosnącą popularność tego sposobu dekorowania ciała. Zwłaszcza w lecie nietrudno wypatrzyć osoby, które zdecydowały się na wykonanie tatuażu, jednakże historia tych wzorów jest znacznie dłuższa niż ostatnie sto lat. Tatuaże towarzyszyły człowiekowi od tysiącleci. Jednym z najstarszych przykładów ich istnienia jest słynny człowiek z lodowca, Ötzi, żyjący w czwartym tysiącleciu przed naszą erą. Od wieków tatuaże przykuwają uwagę i stanowią dla swoich właścicieli unikalny sposób ekspresji. Trwałość wzorów ma symbolizować oddanie, siłę uczucia, wierność ideałom lub konkretnej osobie, jednakże ich wykonanie wiąże się także z bólem oraz pewnym ryzykiem dla zdrowia. Chociaż każde profesjonalne studio tatuażu w Warszawie dba o sterylizacje narzędzi i korzysta z jednorazowych igieł oraz renomowanych tuszów, decyzja o wykonaniu tatuażu nie powinna być podejmowana bez odpowiedniego namysłu oraz potrzebnych badań.

Tatuaże i zdrowie

Stworzenie tatuażu jest procesem inwazyjnym i odbywa się poprzez wprowadzenie pod skórę barwnika z pomocą cienkiej igły. Z tej przyczyny każdy wzór jest permanentny – nawet użycie lasera do pozbycia się wzoru pozostawi na skórze wyraźny ślad – co powinno skłonić wszystkich chętnych do starannego przemyślenia powodu, dla którego chcieliby ozdobić swoje ciała w ten sposób. Co więcej, jakiekolwiek przerwanie skóry związane jest z ryzykiem zakażenia, należy jednak zwrócić uwagę, że żaden szanujący swoich klientów salon tatuażu w Warszawie nie reprezentuje niskiego poziomu higieny – stosowanie jednorazowych igieł oraz zbiorniczków z tuszem eliminuje możliwość zakażenia chorobami przekazywanymi wraz z krwią. W przypadku podjęciu decyzji o wykonaniu wzoru należy przede wszystkim zadbać o wybór salonu, który pozytywnie przeszedł kontrolę sanitarną.

Nawet przy zachowaniu sterylności narzędzi wykonanie tatuażu wciąż może pociągnąć ze sobą negatywne skutki dla zdrowia. Pierwszym z nich jest reakcja alergiczna na tusz. Najczęściej występuje ona w przypadku wykonania wielokolorowego tatuażu ze względu na występujące w barwnikach alergeny – pod tym względem najbezpieczniejszy jest czarny tusz. Reakcja alergiczna nie musi występować od razu, tylko objawić się nawet kilka lat po wykonaniu tatuażu i dać wyniki testów, które mogą zostać zinterpretowane jako chłoniak. Drugim najpopularniejszym powikłaniem jest wystąpienie ziarniniaka (popularnie znanego pod nazwą ziarniaka). Objawia się on wykwitem niewielkich, podskórnych zgrubień wielkości kilku milimetrów. Jeżeli ziarniniak nie jest objawem choroby (np. sarkoidozy lub choroby Crohna), to w przypadku tatuaży związany jest z autoimmunologiczną reakcją organizmu na obce ciało, jakim jest tusz. Naturalnie ziarniniaki nie występują w przytłaczającej większości wykonywanych zabiegów, należy jednak brać pod uwagę możliwość ich pojawienia się pod skórą.

Chociaż produkowane obecnie tusze mają coraz większą zawartość składników organicznych, niektóre z nich wciąż zawierają substancje, które mogą wpływać na długofalowe funkcjonowanie organizmu. Niestety ustalenie takich reakcji jest niezwykle trudne, gdyż zależą one nie tylko od samego tuszu, ale również od wydolności układu odpornościowego, stanu zdrowia tatuowanej osoby lub niewykrytych wcześniej schorzeń, które mogą się ujawnić w reakcji na zabieg. Oczywiście w przypadku większości tatuaży, wykonywanych w renomowanych salonach nie występują powikłania i zdrowa osoba, która nie cierpi z powodu żadnych alergii lub chorób, wykluczających zrobienie tatuażu, nie powinna odczuwać dodatkowych dyskomfortów, związanych z takim zabiegiem oprócz bólu związanego z samym tworzeniem wzoru. Mimo tego decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być starannie przemyślana.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz