Home / Leczenie / Paradontoza – kiedy potrzebujesz udać się do periodontologa?
lekarz

Paradontoza – kiedy potrzebujesz udać się do periodontologa?

Zgodnie ze statystyka parodontoza to choroba, z którą najczęściej borykają się 30-latki. Niestety zapaść na nią można niezależnie od wieku. Schorzenie to jest bardzo popularne – według szacunków cierpi na nią 7 na 10 osób! Czym jest parodontoza i kiedy należy udać się do specjalisty? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na czym polega parodontoza?

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia powstaje na skutek działania drobnoustrojów nagromadzających się w miejscu, w którym ząb styka się z powierzchnią dziąsła. W efekcie powstaje osad, składający się z resztek pokarmu i z flory bakteryjnej.

Jeśli nie czyścimy zębów prawidłowo i wystarczająco często, osad zamienia się kamień nazębny. Z czasem staje się on coraz twardszy i podrażnia dziąsło, wbijając się w tkankę miękką. Warto wspomnieć, że jeśli nie rozpoznamy tego procesu wystarczająco szybko, odsłonięciu mogą ulec szyjki zębowe, a to z kolei może spowodować, że zęby będą luźniej osadzone w szczęce. Nietrudno się domyślić, że najbardziej zaawansowanym etapem parodontozy jest wypadnięcie zęba.

Co sprzyja rozwojowi parodontozy?

Często przyczyną są czynniki genetyczne. Parodontoza może występować również wraz z różnorodnymi chorobami (zaliczyć do nich można np. cukrzycę lub AIDS). Prawdopodobieństwo pojawienia się tego schorzenia wzrasta, jeśli jesteśmy palaczami lub jeśli borykamy się z wadami zgryzu. Czasem wystarczy przyjmować konkretne leki (np. leki przeciw nadciśnieniu) albo cierpieć na zaburzenia hormonalne. Warto pamiętać, że najczęstszą przyczyną parodontozy jest zła higiena.

Periodontolog – czy już potrzebuję pomocy specjalisty?

Istnieją objawy, które mogą nas zaalarmować i poinformować, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś złego. Do objawów, które powinny nas zaniepokoić, należą: krwawienie dziąseł, chwianie się zębów, opuchlizna dziąseł i ich ból, pojawienie się nadwrażliwości zębów (najczęściej odczuwalna jest, gdy spożywamy zimne lub gorące pokarmy), nieprzyjemny zapach oddechu. Jeśli pojawi się u nas któryś z wymienionych objawów, warto udać się na konsultacje do periodontologa.

Parodontoza to choroba, która występuje tak często, że można nazwać ją chorobą cywilizacyjną. Tak jak w wielu przypadkach, taż też tutaj – łatwiej przeciwdziałać niż mierzyć się ze skutkami schorzenia. Dziedziną medycyny, która specjalizuje się w tej dolegliwości jest periodontologia. Zanim zaczniemy zaprzątać sobie głowę takimi kwestiami jak leczenie parodontozy, skupmy się na jej przeciwdziałaniu. Regularna kontrola dentystyczna oraz dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych powinny uchronić nas przed nieprzyjemnymi objawami i skutkami parodontozy.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz