Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Skuteczne złagodzenie objawów choroby jest ściśle uzależnione od jej wczesnego wykrycia. Dlatego gdy tylko pojawia się podejrzenie POChP, należy jak najszybciej poddać się diagnostyce. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie objawy mogą wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Czym jest POChP? Co powoduje tę chorobę?
POChP jest chorobą wywołaną procesem zapalnym w płucach i drogach oddechowych, który prowadzi do ich trwałego uszkodzenia. Zwężenie dróg oddechowych skutkuje niedotlenieniem organizmu i ma wpływ na wszystkie procesy życiowe. Dlatego współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową.
To warto wiedzieć:
u chorych na POChP często obserwuje się również inne schorzenia, w tym zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, cukrzycę, osteoporozę, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli, raka płuca, refluks żołądkowo-przełykowy czy chorobę tętnic obwodowych.
Stan zapalny powodujący Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest skutkiem ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym dym tytoniowy, pyły oraz gazy. Więcej o tym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu poświęconej grupom ryzyka POChP.
Jakie są objawy POChP?
POChP nie zawsze daje specyficzne objawy. U wielu osób choroba może się przez lata rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Bardzo ważne jest zatem, aby nie lekceważyć nawet z pozoru nieistotnych sygnałów wysyłanych przez organizm, a mogących świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym w układzie oddechowym.
Do najważniejszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zaliczamy:
- Przewlekły kaszel – kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, może się utrzymywać w ciągu dnia, nasilając się rano i wieczorem oraz w reakcji na czynnik drażniący (np. dym papierosowy).
- Duszność – ten niepokojący objaw może się pojawiać w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w fazie spoczynkowej. Wymaga to konsultacji z lekarzem.
- Obniżona tolerancja wysiłkowa – osoby z POChP mogą zauważyć, że w ostatnim czasie dużo szybciej się męczą, wolniej regenerują, a trudności sprawia im nawet wykonywanie podstawowych czynności, jak ubieranie się, umycie, wyjście na spacer itd.
- Odkrztuszanie plwociny – objawem POChP może być również pojawienie się wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze. Szczególną uwagę należy zachować w momencie, gdy plwocina zawiera skrzepy krwi – jest to niepokojący sygnał, który powinien skłonić do jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem.
O innych objawach POChP czytaj także na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Kto choruje na POChP? Najważniejsze czynniki ryzyka
POChP to wciąż choroba przede wszystkim palaczy wyrobów tytoniowych. Dlatego każda osoba po 40. roku życia, która pali lub paliła (również biernie), a obserwuje u siebie wymienione wcześniej objawy, powinna skonsultować to z lekarzem.
Coraz ważniejszymi czynnikami ryzyka POChP są natomiast pyły, gazy oraz zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w środowisku pracy. Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc szczególnie narażone są więc osoby, które wykonują takie zawody, jak m.in. górnik, hutnik, budowlaniec, rolnik, operator maszyn budowlanych, metalurg, pracownik zakładów chemicznych, sprzątaczka czy kosmetyczka.
Podejrzenie POChP – co robić?
W przypadku pojawienia się podejrzenia POChP należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz na podstawie zebranego wywiadu z pacjentem i przeprowadzonego badania osłuchowego podejmie decyzję, czy konieczna jest konsultacja z pulmonologiem.
Jeśli tak, to pacjent zostanie skierowany do poradni pulmonologicznej, gdzie będzie kontynuowana szczegółowa diagnostyka w kierunku stwierdzenia lub wykluczenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Diagnostyka POChP opiera się na badaniu spirometrycznym. Pacjent wdmuchuje całe powietrze zgromadzone w płucach do aparatu spirometrycznego. Wyniki badania są następnie analizowane przez pulmonologa, który może dostrzec cechy utrwalonego zwężenia oskrzeli, co jest charakterystycznym objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Inne badania diagnostyczne wykorzystywane w przypadku podejrzenia POChP to:
- RTG klatki piersiowej,
- echo serca,
- EKG,
- badanie czynnościowe układu oddechowego (pletyzmografia),
- gazometria z pulsoksymetrią,
- ergospirometria (czyli tzw. próba wysiłkowa).
Leczenie POChP
W przypadku zdiagnozowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, pacjent zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu. Zaznaczamy przy tym, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć.
Można natomiast złagodzić objawy tej choroby – celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której osoba chora zachowuje przyzwoity komfort życia i jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Leczenie POChP daje więc szansę na uniknięcie inwalidztwa, czyli jednej z najpoważniejszych konsekwencji tej choroby.