Home / Zdrowie / Poręczne butelki filtrujące – tani i wygodny sposób na czystą wodę na co dzień
butelka

Poręczne butelki filtrujące – tani i wygodny sposób na czystą wodę na co dzień

Jeśli chodzi o jakość wody pochodzącej z kranów, jesteśmy aktualnie w znacznie lepszej sytuacji niż kilkadziesiąt lat temu. Wtedy wodę z kranu można było pić tylko po przegotowaniu, bo była „wzbogacona” elementami, których lepiej w siebie nie wlewać. Dziś woda w polskich kranach jest znacznie lepsza, a specjaliści z „wodociągów” zapewniają, że także absolutnie nieszkodliwa. Czy faktycznie tak jest naprawdę? Zdania są podzielone, ale to co nie ulega wątpliwości: naprawdę warto ją dodatkowo filtrować.

Ważne powody filtrowania wody

Nawet jeśli miejskie wodociągi wysyłają do kranów czystą wodę, to po drodze przechodzi ona przez kilometry niezbyt czystych rur. Musi zatem, gdy już dopłynie do celu, zawierać śladowe ilości piasku i rdzy, których warto się pozbyć. Na ogół jest to wtedy woda twarda, i to oznacza, że np. w czajniku prędzej czy później najdzie kamień, a skuteczność prania będzie obniżona. Smak kawy i herbaty też na tym ucierpi. Nierzadko w wodzie z kranu znajdują się także śladowe, ale jednak jakieś ilości chloru i ołowiu, a więc substancji bardzo dla człowieka szkodliwych.
Każdy, kto nie popsuł sobie kubków smakowych np. paleniem tytoniu, doskonale wie, że woda poddana filtracji, a także wszystko, co ją zawiera, ma po prostu znacznie lepszy smak.
Kto ma w grupie czy w kręgu znajomych akwarystę, może zapytać go, czy w jego akwarium znajduj się niefiltrowana woda z kranu. Miłośnicy ryb akwariowych najlepiej wiedzą, czy „kranówa” to dobre miejsce dla ich niemych pupili i co trzeba zrobić, by się do ich hodowli nadawała.

Po co filtrować, skoro jest butelkowana?

Oczywiście można kupować wodę butelkowaną, tyle tylko, że w większości przypadków będzie to także woda z kranu, ale opakowana, i być może też reklamowana. I równocześnie znacznie droższa. Można – z większą gwarancją powodzenia – zamawiać regularne dostawy wody mineralnej w butelkach lub butlach. Taka woda może być dobra i zdrowa, ale to raczej coś dla ludzi, którzy nie muszą oglądać każdej złotówki przed wydaniem.

Woda butelkowana ma także tę istotną wadę, że jej opakowania ogromnie szkodzą środowisku naturalnemu, toteż każdy ekologicznie myślący człowiek trzyma się od niej z daleka.

Filtrować? Dobrze, ale czym?

Metod jest wiele, np. dzbanek filtrujący, butelka filtrująca czy system odwróconej osmozy. W warunkach domowych ekonomicznym sposobem są dzbanki filtrujące. Duży wybór takich dzbanków można kupić na stronie oriontec.pl. Dzbanek z filtrem to łatwe w użyciu i niedrogie naczynie, do którego wystarczy nalewać „kranówę”. Przepływa ona przez wymienny filtr, który skutecznie oczyszcza ją ze wszystkiego, czego w wodzie być nie powinno. Przygotowanie w ten sposób 1,5-2 l smacznej, czystej wody zajmuje minutę, może dwie. Dzbanki filtrujące dostarczają zapewniają więc smaczną kawę i herbatę, smaczniejsze zupy, a nawet lepiej smakujące potrawy gotowane. Posiadacze czajników elektrycznych użytkują je dłużej – bo na grzałce nie osadza się kamień. Dzbanek z filtrem nie zajmuje wiele miejsca i jest praktycznie bezawaryjny.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz