Home / Zdrowie / Co powinniśmy wiedzieć o aparatach słuchowych?
aparat słuchowy

Co powinniśmy wiedzieć o aparatach słuchowych?

Około 300 mln ludzi na całym świecie ma problemy ze słuchem. Najnowsze technologie potrafią ulżyć niedosłyszącym dzięki wykorzystaniu aparatów słuchowych. Mimo to wciąż są niechętnie używane – kłopoty ze zmysłem słuchu są zazwyczaj lekceważone, a tymczasem okazuje się, że wybór dobrze dobranego aparatu może uchronić przed pogłębianiem się wady słuchu.

Aparaty słuchowe można zasadniczo podzielić na trzy rodzaje w zależności od sposobu montażu na uchu:

– Wewnątrzkanałowe,

– Wewnątrzuszne,

– Zauszne

Wszystkie typy mają swoje wady i zalety, a wybranie odpowiedniego aparatu powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Aparaty wewnątrzkanałowe (CIC, ITC) są najmniejsze. Umiejscowione są w kanale ucha, a przez to są bardzo dyskretne – praktycznie niewidoczne. Dzięki swym niewielkim rozmiarom pozwalają użytkownikowi na wygodne korzystanie z telefonu. Ich obudowy są dopasowywane do obu uszu – prawego i lewego osobno. Charakteryzują się jednak najmniejszym wzmocnieniem i dlatego nie poleca się ich dla osób z dużym ubytkiem słuchu. Wymiana małej baterii może być trudna dla osób starszych, o małej zręczności lub dla osób o grubych palcach. Cena tych aparatów jest bardzo wysoka.

Zalecane w przypadku większych wad słuchu aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE) są nieco większe, przez co wygodniejsze niż wewnątrzkanałowe. Nadal zachowany jest tu dość duży stopień dyskrecji oraz możliwość bezproblemowej rozmowy przez telefon komórkowy.

Aparaty zauszne (BTE) – jak sama nazwa wskazuje umiejscowione za uchem użytkownika. Są one najstarszym typem aparatu, ale jednocześnie odznaczają się wysoką jakością. Niektóre z tego typów aparatów są wodoodporne. Ze względu na mniejsza podatność na uszkodzenia są polecane dla dzieci. Wzmocnienie słuchu osiąga tu największą moc, a większe rozmiary i bateria pozwalają na dłuższą pracę. Można zakupić zarówno kolorowe aparaty (idealne dla dzieci) jak i bezbarwne lub w kolorze cielistym. Można je także dopasować do karnacji i koloru włosów – wszystko po to aby niedosłyszący dobrze się czuł z urządzeniem. Jest to najtańszy rodzaj aparatu, jednocześnie jest największy – więc korzystanie z telefonu może być tu utrudnione.

W tej chwili można także zakupić modele zauszne typu RITE. Dzięki zaletom: wysokiej mocy, długim czasie działania oraz dużej dyskrecji można powiedzieć, że jest to połączenie aparatów zausznych z wewnątrzkanałowymi.

Niezależnie od decyzji, który aparat zakupimy zawsze należy skonsultować ten temat z laryngologiem. Aparaty muszą być ściśle dopasowane do wady słuchu – inaczej mogą zaszkodzić.

Źródło: sklepmedycznybydgoszcz.pl

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz