Ból gardła jest objawem towarzyszącym rozmaitym schorzeniom. Najczęściej zmagamy się z nim, gdy dochodzi do zapalenia gardła czy też anginy. Pojawia się kolejno w czasie przeziębienia, ale i może sugerować poważniejsze schorzenia. Co najlepiej sprawdza się na ból gardła? Sprawdzamy domowe sposoby.
Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła to zwykle tylko jeden z wielu objawów, w zależności od choroby, która nas męczy. Najczęściej borykamy się również z chrypką, pieczeniem, problemami z przełykaniem czy też trudnościami w mówieniu. Rynek farmaceutyczny jest pełen środków farmakologicznych. Syropy, tabletki, spray’e i wiele innych. Nie zawsze mamy jednak pod ręką tego typu pomoc, a także nie chcemy korzystać z medykamentów, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
Nieocenioną pomocą stają się sprawdzone, domowe sposoby na ból gardła. Do wyboru mamy płukanki oraz napary. Wybierać możemy pośród ziół, takich jak rumianek, szałwia oraz kwiaty czarnego bzu. Wykonane z nich płukanki wykazują działanie nie tylko przeciwbólowe, ale i przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i redukujące ryzyko namnażania się wirusów.
Podobne działanie wykazują napary, ale lepiej sprawdzają się na ból gardła u osób, które mają problemy z płukaniem gardła. Muszą być jednak nieco łagodniejsze, ale można za to liczyć na efekt nawilżenia śluzówki, która przy bolącym gardle nierzadko jest mocno wysuszona.
Niezapomnianym i wracając do łask sposobem na ból gardła, jest syrop z cebuli. Wystarczy w słoiku umieścić główkę cebuli i zasypać ją dwiema łyżkami cukru. Podobne działanie wykazywać będzie syrop z buraka, z tą różnicą, że łyżeczkę cukru wsypujemy bezpośrednio do wydrążonego otworu w buraku – w miejscu, gdzie były liście.
O tym należy pamiętać
Koniecznością jest nawilżanie błon śluzowych, a w tym pomoże odpowiedni poziom nawilżenia w mieszkaniu. Z bólem gardła radzi sobie również płukanka z sody oraz herbatki z dodatkiem miodu, a także czosnek.
Ból gardła każdorazowo jest oznaką, że w organizmie doszło do infekcji. Pojawiają się stany zapalne. W chorobie podstawą jest zatem odpoczynek i nieforsowanie organizmu, by objawy się nie nasiliły, a zwykły ból gardła nie przekształcił się w poważniejsze schorzenie.