Home / Zdrowie kobiety / Jak prawidłowo stosować globulki dopochwowe?
kobieta

Jak prawidłowo stosować globulki dopochwowe?

Aplikacja globulek dopochwowych nie jest czynnością skomplikowaną, niemniej jednak często kobiety popełniają przy tym kilka błędów. Wyjaśniamy, na czym polega prawidłowe stosowanie globulek dopochwowych.

Globulek dopochwowych nie należy stosować w ciągu dnia. Teoretycznie nie ma zakazu, w praktyce jest to po prostu bardzo niewygodne, może także być krępujące. Globulki dopochwowe nie zachowują swojego pierwotnego kształtu, pod wpływem temperatury wewnątrz pochwy rozpuszczają się, przechodząc do stanu płynnego. Łatwo sobie wyobrazić, że podczas normalnej codziennej aktywności lek może wypłynąć z pochwy. Nie zawsze do zabezpieczenia się przed katastrofą wystarczy wkładka, czy nawet podpaska. Plamy na spodniach na pewno nie będą powodem do dumy dla ich posiadaczki.

Globulkę dopochwową należy włożyć bardzo głęboko do pochwy. Nie będzie przesadą powiedzenie, że trzeba to zrobić najgłębiej, jak się da. W praktyce głębokość pochwy porównywalna jest z długością palca. Zbyt płytkie włożenie globulki sprawi, że nie spełni ona swojego zadania, jej działanie nie obejmie całego wnętrza pochwy.

Przed założeniem globulki dopochwowej trzeba umyć ręce. Niby banał, ale sporo kobiet przyznaje, że wkłada globulkę przy okazji korzystania z toalety, a ręce myje dopiero po zakończeniu wszystkich czynności. Niestety takie zachowanie sprawia, że zamiast leczyć, przenosi się do pochwy kolejną porcję bakterii. Najlepiej jest włożyć globulkę po wieczornej kąpieli i w niedługim czasie położyć się do łóżka.

Wkładanie globulki dopochwowej przypomina wkładanie tamponu i większość kobiet nie ma problemu z przyjęciem odpowiedniej pozycji. Jednak jeśli pojawia się problem, mięśnie są zbyt mocno zaciśnięte i nie można swobodnie zaaplikować leku, można to zrobić w pozycji leżącej.

Stosowaniu globulek dopochwowych nie sprzyjają długie paznokcie ani tipsy. Istnieje duże ryzyko mimowolnego uszkodzenia nabłonka pochwy, co zaowocuje pogłębieniem stanu zapalnego. Jeśli kobieta ma obawy, czy uda jej się bezpiecznie wprowadzić globulkę, powinna na czas leczenia zrezygnować z długich paznokci.

Globulki dopochwowe na ogół są niewielkie, mają obły kształt z lekko zwężony czubkiem, co ma ułatwić ich aplikację. Są też gładkie, lekko śliskie, co sprawia, że ich wkładanie przebiega bezboleśnie nawet w przypadku suchości w pochwie. Prawidłowo umiejscowiona w pochwie globulka powinna być niewyczuwalna.

Więcej na temat stosowania globulek dopochwowych można przeczytać na hydrovag.pl

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz