Home / Zdrowie / Problemy z zasypianiem? Refleksologia sposobem na bezsenność
stres

Problemy z zasypianiem? Refleksologia sposobem na bezsenność

Zdrowy i regenerujący sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Coraz częściej jednak zaobserwować można wśród ludzi bezsenność, problemy z zasypianiem czy częste budzenie się w nocy. Problemy ze snem mogą być bardzo niebezpieczne w skutkach, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, bo nie zawsze najlepszym wyjściem jest farmakoterapia.

Problemy z zasypianiem – kogo dotyczą?

Badania wykazują, że aż 30% Polaków może mieć problemy ze snem. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – u osób w wieku 65-70 lat sięga nawet 50%. Na zaburzenia snu narzeka także coraz więcej nastolatków. Co ciekawe, źródła tych problemów zwykle są pozamedyczne. Problemy ze snem mogą powodować:

– spanie w ciągu dnia (drzemki),
– spożywanie środków pobudzających – kawy, alkoholu, narkotyków,
– brak ruchu w ciągu dnia,
– wzmożony wysiłek tuż przed pójściem spać,
– nieregularne godziny snu,
– jedzenie tłustych rzeczy przed snem,
– czytanie i oglądanie telewizji w łóżku,
– brak ciszy.

Pierwszym podstawowym krokiem do walki z bezsennością jest więc poprawa higieny snu oraz regularności. Ważne jest, aby codziennie kłaść się spać i wstawać w miarę możliwości o tych samych godzinach, nie dosypiać, nie leżeć za długo w łóżku. Zdrowy, w pełni regenerujący sen powinien trwać około 8 godzin, co w dzisiejszej rzeczywistości jest bardzo trudne do osiągnięcia. Stąd rosnąca liczba osób uskarżających się na zaburzenia snu i problemy z zasypianiem oraz zatrważająca ilość sprzedaży środków nasennych. Tym bardziej, że aktualnie kupić je można nielegalnie w sieci, bez recepty. Tabletki nasenne mogą jednak być bardzo niebezpieczne, powodować wiele działań niepożądanych i uzależniać. Warto więc skonsultować problem z lekarzem i poszukać alternatywnego rozwiązania.

Czym jest refleksologia?

Refleksologia to rodzaj terapii polegającej na uciskaniu punktów zwanych refleksami, które znajdują się głównie na stopach (ale także na dłoniach i twarzy). Według tej nauki każdemu z refleksów odpowiada jakiś organ, narząd wewnętrzny lub część ciała. Uciskanie odpowiednich refleksów poprawia krążenie i stymuluje układ nerwowy, tym samym wpływając pozytywnie na zaburzone funkcje organizmu. Na stopach możemy znaleźć refleksy odpowiadające m.in.: mózgowi, zatokom, głosowi, sercu, oczom, uszom, tarczycy, żołądkowi, pęcherzowi, nerwowi kulszowemu itd. Jest to więc nic innego, jak masaż stóp. Refleksologia jest najbardziej skuteczna, gdy jest stosowana profilaktycznie. Pomaga m.in.: na stres, zmęczenie, bóle głowy, kręgosłupa czy problemy z nerkami.

Refleksologia lekarstwem na bezsenność?

Na problemy z bezsennością poleca się starożytną metodę masażu stóp On Zon Su opartą na chińskiej refleksologii stóp. Metoda ta jest zgodna z Mapą Dziewięciu Pałaców, a za bezsenność odpowiada ta sama zona, która dotyczy serca, a więc Pałac Szósty. Znajduje się on niewiele ponad piętą i to na niego należy zwrócić szczególną uwagę. Najlepsze efekty przynosi masaż całych stóp, z nieco dłuższym skupieniem się na refleksach serca. Aby skutecznie walczyć z bezsennością tą metodą, najlepiej wybrać jakiś profesjonalny salon masażu, do którego będziemy regularnie uczęszczać. Efekty przyniesie również samodzielne masowanie stóp przed snem.

Artykuł został przygotowany przez May Thai Massage – salon masażu Kraków.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz