Home / Zdrowie / Profilaktyka w stomatologii – jak często na wizytę kontrolną?
dentysta

Profilaktyka w stomatologii – jak często na wizytę kontrolną?

Piękny uśmiech i zdrowe, zadbane zęby są wizytówką każdej osoby. Nawet najbardziej elegancka powierzchowność straci na wartości w momencie bezpośredniego, osobistego kontaktu, jeśli nasze uzębienie będzie nieestetyczne i widocznie zaniedbane. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne w relacjach międzyludzkich, dlatego warto odpowiednio o nie zadbać.

Nadrzędną kwestią w przypadku dbałości o stan uzębienia jest profilaktyka. Wszyscy znamy stare porzekadło, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć, ale w przypadku właściwej pielęgnacji jamy ustnej ma ono bezsprzeczne uzasadnienie. Stomatolog to lekarz, który powinien być przez nas odwiedzany tak często, jak wymagają tego okoliczności, a przychodnia stomatologiczna musi być przyjazna pacjentom i otwarta na chęć pomocy.

Jak często na wizytę kontrolną? Profilaktyka w stomatologii

Generalnie przyjmuję się, że dentysta powinien zrobić profilaktyczny przegląd uzębienia minimum dwa razy w roku, tak więc optymalna częstotliwość pomiędzy jedną, a drugą wizytą wynosi 6 miesięcy. Nie jest to jednak regułą i wszystko uwarunkowane jest zdrowiem jamy ustnej konkretnego pacjenta. Należy również zaznaczyć, że obecnie każda przychodnia dentystyczna jest doskonale wyposażona w profesjonalny sprzęt, dzięki któremu nie musimy obawiać się bólu, jaki towarzyszył większości wizyt jeszcze kilkanaście lat temu. Złe wspomnienia z dzieciństwa nie powinny zaważyć na naszej dbałości o zęby, ponieważ współczesna medycyna stomatologiczna nie ma z ówczesną absolutnie nic wspólnego.

Podczas standardowej wizyty kontrolnej, lekarz stomatolog sprawdzi ogólny stan zębów i dziąseł, przeprowadzi krótki wywiad odnośnie naszego zdrowia, przyzwyczajeń i sposobów, w jaki na co dzień pielęgnujemy jamę ustną. Jeśli uzna to za konieczne zleci przeprowadzenie dodatkowych badań, jak chociażby badania RTG, które pozwoli mu poznać szczegóły niewidoczne podczas rutynowej kontroli. Pewnym jest, że takiej wizyty nie należy się bać, warto również zadawać nurtujące nas pytania. Lekarz jest po to, by rozwiać wątpliwości i pomóc w wyborze najlepszej i najbardziej dopasowanej ścieżki pielęgnacji, a jeśli podczas wizyty zdiagnozuje ubytki, które należy wyleczyć, ustali termin kolejnej.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz