Home / Leczenie / Protetyk – czym się zajmuje?
protetyk

Protetyk – czym się zajmuje?

Piękne zęby wymagają nie tylko odpowiedniej higieny, lecz czasami także i uzupełnienia braków w uzębieniu czy zastąpienia zębów naturalnych protezą.

Dlaczego zęby są ważne?

Wiele osób przypuszcza, że usunięcie chorego czy zniszczonego zęba nie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie. Tymczasem brak zębów jest nie tylko nieładny, lecz także ma ogromny wpływ na funkcję mowy oraz na proces żucia. W czasie mówienia wykorzystujemy zęby, zwłaszcza przednie, więc ich brak może spowodować wystąpienie wad wymowy. Z kolei w przypadku braku innych zębów, zaburzony może być proces żucia – gdyż nie będziemy mogli pogryźć spożywanego pokarmu.

Protetyka stomatologiczna

Protetyk to osoba, która współpracuje ze stomatologiem w procesie tworzenia protez. W odtwarzaniu prawidłowego stosuje się różne rodzaje protez ruchomych, a także stałe implanty i korony. Wybór protezy bądź implantu jest ustalany w porozumieniu z pacjentem i po przeprowadzeniu wywiadu, który ma na celu określenie potrzeb pacjenta. Nie bez znaczenia jest również cena poszczególnych rozwiązań. Dzięki szerokiemu wachlarzowi cen można dopasować różne warianty także do swoich możliwości.

Kto może skorzystać z usług protetyka?

Stomatolog, który stale leczy nasze zęby, może nam zaproponować skorzystanie z usług protetyki stomatologicznej w momencie zauważenia problemów z brakującym uzębieniem. Czasami jest tak, że nawet osoby młode tracą ząb, na przykład na skutek wypadku czy urazu zęba. Warto uzupełnić brakujący ząb jak najszybciej, aby uniknąć przesuwania się zębów w łuku zębowym czy też problemów z żuciem. Często protezy (zwłaszcza ruchome) są przygotowywane dla osób starszych, które straciły już swoje naturalne zęby. Przygotowanie protezy czy implantów zawsze poprzedzone jest wyleczeniem wszystkich ubytków, a także odpowiednim przygotowaniem miejsca do osadzenia protezy. Wykonywane jest także badanie radiologiczne, które dokładnie pokazuje obraz zębów.

Korzystanie z osiągnięć protetyki stomatologicznej jest ważne dla zachowania pięknego uśmiechu i przeznaczone jest dla osób w każdym wieku.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz