Home / Zdrowie kobiety / Przebieg laparoskopowego usunięcia torbieli jajnika
lekarz

Przebieg laparoskopowego usunięcia torbieli jajnika

Usunięcie torbieli jajnika przy użyciu technologii laparoskopowej jest zabiegiem stosunkowo mało inwazyjnym, po którym zostają niewielkie blizny, a i rekonwalescencja nie trwa długo. Już po dwóch-trzech dniach pacjentka jest wypisywana do domu. Zasadniczo nie ma się czego bać, można jednak dodatkowo „przygotować się psychicznie”, zdobywając wiedzę na temat przebiegu całej procedury – w czym pomoże chociażby niniejszy artykuł.

Przed zabiegiem

Jeśli kobieta miesiączkuje, laparoskopię należy przeprowadzić tuż po zakończeniu krwawienia, w pierwszej fazie cyklu. Wcześniej wykonywane są badania ginekologiczne i USG narządów rodnych, oznacza się też markery nowotworowe. – To ważne, ponieważ przy podejrzeniu złośliwego guza lepiej jest zastosować tradycyjną metodę chirurgiczną wymagającą nacięcia jamy brzusznej – zaznacza przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich „Sofimed” w Krakowie. Pacjentka przyjmowana jest na oddział w dniu zabiegu albo dzień wcześniej. Powinna być na czczo przez mniej więcej dobę. Niekiedy zaleca się dodatkowo zrobienie lewatywy.

W trakcie

Laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika przebiega w znieczuleniu ogólnym. Aby wprowadzić do ciała narzędzia chirurgiczne, robi się trzy otwory: jeden o średnicy 5 mm i dwa o średnicy 10 mm. Przez otwór umiejscowiony tuż przy pępku do środka wpuszczona zostaje kamera, dzięki której chirurg obserwuje na monitorze zewnętrznym wykonywane przez siebie czynności. Przez pozostałe dwa otwory do jamy brzusznej wpuszcza się niezbędny w tej metodzie specjalny gaz ułatwiający przeprowadzenie zabiegu, a także wspomniane narzędzia, którymi usuwa się torbiel.

Już po wszystkim

Wyciętą w ten sposób tkankę przekazuje się do badania histopatologicznego, a pacjentce zakładane są szwy. Jakiś czas po zabiegu może ona odczuwać silny dyskomfort w górnej części ciała (barki, okolice obojczyka) związany ze wspomnianym wpuszczeniem gazu do organizmu. Gdy jednak czuje się już nieźle i nie następują powikłania w postaci np. stanu zapalnego lub krwawień, pobyt w szpitalu kończy się po dwóch-trzech dniach. Po upływie kolejnych paru dni należy się zgłosić na zdjęcie szwów. Przez kilka tygodni po laparoskopowym usunięciu torbieli jajnika należy się oszczędzać (ale nie tylko leżeć!), wystawiane jest więc stosowne zwolnienie lekarskie z pracy, jeśli zachodzi taka konieczność. Po najbliższym krwawieniu miesięcznym trzeba się stawić na badanie kontrolne.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz