Home / Zdrowie / Przyczyny łysienia
łysienie

Przyczyny łysienia

Łysienie już od wieków jest wielką zagadką. Dotyka niestety bardzo dużą część populacji i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powoli naukowcom udaje się odkryć przyczyny łysienia, aczkolwiek wciąż nie są to wszystkie. Zresztą opinie na ich temat są podzielone. Które z nich są najpopularniejsze i najbardziej prawdopodobne?

Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną łysienia są hormony. Jeśli chodzi o mężczyzn to winowacją jest tu DHT, czyli 5-α-dihydrotestosteron. Powstaje on w wyniku przemiany testosteronu. Powoduje to zazwyczaj utratę włosów na szczycie głowy, a skłonność do tego jest przede wszystkim dziedziczna.

Tak więc niektórzy mają po prostu łysienie w genach. Stąd też pojawia się strach młodych chłopaków, którzy widzą u swojego ojca charakterystyczne zakola.

Jeśli chodzi o kobiety to wygląda to nieco inaczej. U pań łysienie oznacza osłabienie włosów oraz ich utratę. Często ma to miejsce po ciąży, ponieważ właśnie wtedy zachodzi wiele zmian hormonalnych. Na szczęście w takim przypadku łysienie z czasem ustępuje. Oprócz tego łysienie może być spowodowane tabletkami antykoncepcyjnymi i różnego rodzaju innymi lekami hormonalnymi.

Oczywiście nie tylko hormony mogą być tu winne. Wypadnie włosów i łysienie może bowiem wynikać z jakiejś choroby lub też czynników mechanicznych. Między innymi może to być zła dieta oraz zaburzenia odżywiania.

Niebezpieczny jest również długotrwały stres, stąd też często można zaobserwować wypadanie włosów około dwa miesiące po np. egzaminach albo innych stresujących wydarzeniach w życiu. Winowajcą mogą być również choroby skóry, np. łupież albo łojotokowe zapalenie skóry. Niekorzystne są również uszkodzenia mechaniczne, wynikające z wiązania włosów, wycierania itp.

Niekorzystne dla włosów są także leki, farby, poważne zatrucia itp. Łysienie może także wynikać z niedoboru witamin, cynku oraz różnych innych składników.

Na szczęście łysienie można leczyć, między innymi farmakologicznie. Bardzo pomocne w tej kwestii są preparaty zawierające minoksydyl takie jak np. Loxon 2. Więcej o minoksydylu możesz przeczytać tutaj – www.i-lekarz.pl/loxon-2-minoksydyl-opinia/ Warto również dbać o właściwą dietę i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz