Home / Choroby / Przyjmujesz antybiotyk lub miewasz alergie pokarmowe? Zobacz, jak sobie pomóc
lekarz

Przyjmujesz antybiotyk lub miewasz alergie pokarmowe? Zobacz, jak sobie pomóc

Kuracje antybiotykowe z jednej strony pomagają zwalczyć groźne bakterie i wirusy, z drugiej niestety rujnują naszą równowagę jelitową. Kiedy przyjmujemy lekarstwo, które mają zabić niszczycielskie wirusy i bakterie wywołujące chorobę, musimy liczyć się również z tym, że leki mogą również zabijać pożywne bakterie składające się na florę jelitową, która wspiera trawienie. Po chorobie warto wzmocnić swój organizm za pomocą probiotyków.

Co warto wiedzieć o probiotykach?

Probiotyk definiuje się jako dowolny żywy mikrobiologiczny suplement diety, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Pamiętajmy, że probiotyk probiotykowi nierówny. Na naszym rynku, na fali popularności zdrowego odżywiania, pojawia się coraz więcej produktów reklamowanych jako te, które zawierają probiotyki. Z prawdziwością tych informacji bywa jednak bardzo różnie. Niestety nie jest możliwe określenia ilości probiotyków w większości produktów spożywczych.

Wśród składników spożywczych, które same z siebie zawierają probiotyki, należą: jogurt, kefir, kapusta kiszona, ogórki konserwowe i herbata kombucha. Znajdują się również w tych napojach probiotycznych http://joyday.info/napoje-radosc-dnia-owoce-lasu.html.

Dla kogo stworzone są napoje probiotyczne?

Probiotyki mają szerokie działanie wzmacniające organizm, dlatego mogą być pomocne przy różnego typu problemach trawiennych, m.in. w przypadku osób z zespołem jelita drażliwego lub IBS – trudnym do leczenia stanem, który może objawiać się w postaci bólów brzucha, skurczów, wzdęć, biegunek i zaparć. W jednym z badań udowodniono, że pacjenci z IBS doświadczali pewnego złagodzenia objawów, gdy otrzymali suplement ze szczepu bakteryjnego Bifidobacterium infantis.

Nawet w przypadku osób potencjalnie zdrowych, probiotyki mogą pomóc w trawieniu. Naprościej rzecz ujmując, dobre bakterie pomagają „stłumić” złe bakterie. Wspierają też funkcjonowanie układu moczowego, stanowiąc wsparcie dla pacjentów cierpiących na infekcje dróg moczowych. Infekcje dróg moczowych są niezwykle częste, szczególnie u kobiet. Większość infekcji znika wraz ze stosowaniem antybiotyków, ale około 30 do 40% może powrócić. Probiotyki pozwalają wyrównać poziom flory bakteryjnej i złagodzić stany zapalne.

Jak się okazuje, probiotyki sprawdzają się również do łagodzenia alergii pokarmowych wśród dzieci. Jedno z badań wykazało związek między kobietami przyjmującymi probiotyki w czasie ciąży i 30-procentową redukcją wyprysku dziecięcego (wczesnego objawu alergii) u ich niemowląt.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz