Przykurcz Dupuytrena jest to choroba o podłożu czysto genetycznym. Pojawia się najczęściej u osób, które zdążyły już ukończyć 40-50 rok życia.
Czym jest przykurcz palców?
Chociaż przykurcz Dupuytrena jest chorobą mającą podłoże genetyczne, to jednak nie wszyscy w rodzinie muszą być nią dotknięci.Tak naprawdę nie ma ściśle określonej reguły odnoszącej się do częstotliwości jej występowania. Jak pokazują prowadzone statystyki, na wystąpienie tej choroby narażeni są przede wszystkim mężczyźni, co nie oznacza jednak, że i wśród kobiet nie odnotowano wielu przypadków zachorowań. Choć przykurcz palców może pojawić się już w latach młodzieńczych, to jednak pierwsze efekty schorzenia pojawiają się zdecydowanie później.
Jak leczyć przykurcz Dupuytrena?
Leczenie schorzenia, jakim jest przykurcz Dupuytrena przede wszystkim polega na mechanicznym przerwaniu napinającej się blizny, a przy tym odprowadzeniu powstałego przykurczu z palców. Zdecydowanie największą skutecznością w walce z przykurczem może pochwalić się metoda chirurgiczna. Polega ona przede wszystkim na operacyjnym wycięciu tkanek przerosłych na dłoni, przy dokładnym oczyszczeniu i zamknięciu powstałej w ten sposób rany, której okres gojenia w znacznej większości przypadków nie trwa dłużej niż przez 2-3 tygodnie. Sama operacja to jednak za mało, bowiem aby dłoń mogła odzyskać swoją dawną sprawność, konieczne jest podjęcie stosownych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Ich rodzaj zależny jest przede wszystkim od stopnia przykurczu, wielkości powstałej w wyniku operacji blizny oraz ogólnej kondycji pacjenta.
Jakie jest ryzyko powikłań po zabiegu?
Każdy zabieg chirurgiczny obarczony jest w pewnym stopniu ryzykiem wystąpienia niepożądanych powikłań. W przypadku operacyjnego leczenie przykurczu palców do najczęstszych powikłań można zaliczyć uszkodzenia nerwów palcowych. Niektóre z nich mają charaktery tymczasowy, inne natomiast pozostają na stałe (choć to zdarza się znacznie rzadziej). Wykwalifikowani specjaliści z kliniki http://handproject.pl Do występujących po zabiegu powikłań zaliczyć można również uszkodzenia ukrwienia skóry palców, często doprowadzających do pojawienia się wraz z upływem czasu martwicy. wówczas nie ma innego wyjścia, jak poddać się kilku zabiegom rekonstrukcyjnym.