Home / Zdrowie / Komu i kiedy przysługuje darmowy transport sanitarny?
seniorzy

Komu i kiedy przysługuje darmowy transport sanitarny?

Bardzo często zdarza się tak, że bardzo chore osoby takie, które są niemal „przykute do łóżka”, dostają skierowania na badania, które wykonane mogą być tylko w specjalistycznych ośrodkach dysponujących odpowiednim sprzętem. Pojawia się więc problem, jak na takie badania dojechać. Z pomocą przychodzi tutaj transport sanitarny. Kto może skorzystać z darmowego transportu chorych?

Czym właściwie jest transport medyczny?

Odpowiedzi na to pytanie odnaleźć można w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku, które mówi o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Zgodnie z nią transport sanitarny jest wykonywany specjalistycznymi środkami transportu. W tym przypadku jest to transport lądowy w postaci pojazdów silnikowych – samochodów specjalnie do tego przygotowanych. Przez specjalne przygotowanie rozumieć należy cechy techniczne oraz jakościowe. Warto także wiedzieć, że transport ten nie jest działalnością leczniczą ani świadczeniem zdrowotnym.

Odwiedź stronę Demi Trans i poznaj ofertę na  transport chorych.

Kto może skorzystać z niego za darmo?

Każdy może wynająć samochód, który będzie wymagał opłat. Jednak w świetle prawa istnieją sytuację, w których taki transport może być darmowy. Komu się on należy? Przede wszystkim pacjentowi, któremu lekarz wypisał skierowanie na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego do najbliższego podmiotu leczniczego, który udziela świadczeń, a także pacjentowi, który potrzebuje natychmiastowego leczenia w celu zachowania ciągłości. Pamiętać należy także, że bezpłatny przejazd jest możliwy wyłącznie u osoby, która wykazuje dysfunkcje ruchowe.

Transport chorych jest bardzo dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy zmagają się z problemami zdrowotnymi. Poza darmowymi przypadkami możliwe jest wynajęcie takiego transportu za opłatę.

Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby zapytać lekarza, czy może wypisać skierowanie pozwalające na skorzystanie z darmowego transportu medycznego. Nierzadko jest tak, ze starsze samotne osoby nie mają możliwości dotarcia do przychodni czy na badania w inny sposób niż dzięki pomocy transportu sanitarnego. Nie powinno się jednak takiego przywileju nadużywać. Powinien on być wyłącznie używany wtedy, kiedy nie ma zupełnie żadnej innej opcji, z której można skorzystać.

Sprawdź również!

ubezpieczenia dla lekarzy

Bezpieczna praca medyka

Ubezpieczenie dla branży medycznej w postaci OC to wymóg, który regulowany jest Rozporządzeniem Ministra Finansów …

Dodaj komentarz