Home / Zdrowie mężczyzny / Rak jądra – najczęstszy nowotwór złośliwy młodych mężczyzn
mężczyzna

Rak jądra – najczęstszy nowotwór złośliwy młodych mężczyzn

Każdy mężczyzna w mniejszym lub większym stopniu lubi sprawiać wrażenie „twardziela”. Znajdą się tacy, którzy mając katar są niemal umierający, ale kiedy dzieje się coś na prawdę poważnego i powinni udać się na badania, nagle wszystkie dolegliwości odchodzą w niepamięć. Niektórzy faceci myślą, że chorując tracą na męskości i okazują słabość. Takie podejście jest niezwykle niedojrzałe i zupełnie niestosowne. Nie można bowiem ignorować żadnych niepokojących objawów, gdyż nawet nieleczone przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc.

Nie tylko kobiety chorują na raka

Dużo mówi się o badaniach profilaktycznych kobiet, w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy czy guza piersi. Możemy zaobserwować wiele kampanii reklamowych na ten temat, chociażby akcję „AVON kontra rak piersi” w ramach, której podejmowane są między innymi inicjatywy: „Gabinety z Różową Wstążką” oraz „Marsz Różowej Wstążki”.

Tymczasem, rak jądra (nasieniak) to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Ponadto, jest to w większości wypadków nowotwór złośliwy z grupy guzów litych. Na tę przypadłość cierpią głównie mężczyźni pomiędzy 20 a 35 rokiem życia. Jak wiadomo, właśnie w tym przedziale wiekowym najczęściej planuje się zakładać rodzinę. Tego typu diagnoza może okazać się wielką tragedią dla pary, która chce opuścić dom rodzinny, stanąć na ślubnym kobiercu – i wreszcie – założyć własną rodzinę.

Zadbaj o swojego mężczyznę

W nas kobietach cała nadzieja – chciał nie chciał, zdanie partnerki życiowej nie jest dla mężczyzny obojętne. Wiele z nas marzy o tym by urodzić dzieci i jeśli chcemy mieć realne szanse na osiągnięcie tego celu musimy dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o zdrowie partnera. Pierwszym krokiem w leczeniu nasieniaka jest amputacja zajętego jądra. Nie ma się jednak czym przejmować – nie odbiera to płodności mężczyźnie, w związku z  czym jedno jądro w zupełności wystarczy do spłodzenia dziecka. Warto również wiedzieć, że ryzyko zachorowania jest zwiększone, jeśli bliski członek rodziny cierpiał wcześniej na tę przypadłość. Nowotwór jądra jest na szczęście łatwy do wykrycia badaniem palpacyjnym (czyli obmacywaniem jądra).

By dbać o siebie i swoich bliskich konieczne prześledź portal z artykułami o zdrowiu. Wczesna interwencja ze strony pacjenta i szybka diagnoza jest kluczem do zwalczenia problemu i uniknięcia bolesnych i uciążliwych skutków choroby.

Sprawdź również!

szampon

Szampon – męska sprawa? O dobieraniu szamponu do męskich włosów

O higienę swojego ciała dbać powinien każdy bez wyjątku. Z samej natury uważa się, że …

Dodaj komentarz