Home / Choroby / Ratunek dla Twoich stóp
stopy

Ratunek dla Twoich stóp

Podologia w Polsce jest kojarzona głównie z kosmetyką. W naszym kraju jest to dziedzina wschodząca, a jej zakres nie został uregulowany prawnie. Podologia to dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Jednak podolog to nie lekarz, ale też nie kosmetyczka wykonująca pedicure. Jest to ktoś, kto bardzo dobrze zna się na kosmetycznej pielęgnacji stóp, ale również ma wiedzę na temat chorób i wszelkich patologii kończyn dolnych. Podolog to specjalista, który wykryje wszelkie nieprawidłowości nawet we wczesnym stadium. Pokieruje na dalsze leczenie lub zaproponuje odpowiednią profilaktykę.

Z czym można się udać do podologa?

Oto lista:

– odciski,
– modzele,
– kurzajki,
– grzybica skóry, bądź paznokci,
– pękające pięty,
– wrastający paznokieć,
– wszelkie zwyrodnienia czy deformacje stóp,
– stopa cukrzycowa
– nadmierne pocenie.

Jeśli mamy do czynienia z którymś z powyższych dolegliwości, to gabinet podologiczny jest odpowiednim kierunkiem. Szczególną grupą, do której kierowane są zabiegi podologiczne są osoby z cukrzycą. Tak zwana stopa cukrzycowa występuje u nawet 10% chorych. Nieleczona prowadzi do martwicy stopy, co może się skończyć nawet amputacją. Stopy osoby chorej na cukrzyce wymagają szczególnej pielęgnacji. Podolog pomoże ograniczyć przykre skutki cukrzycy.

Częstym problemem, z którym przychodzą głównie kobiety do podologa są haluksy, inaczej zwane paluchami koślawymi. Kobiety mają słabszy układ mięśniowo-więzadłowo-stawowy stóp od mężczyzn, dlatego są tak podatne na deformacje. Ponadto haluksom sprzyja zbyt wąskie i ciasne obuwie np. noszenie szpilek, nadwaga, stojąca praca czy predyspozycje genetyczne. Haluksy leczy się głównie chirurgicznie. Czasem wystarczy odpowiednia wkładka ortopedyczna do obuwia.

Wrastający paznokieć również jest częstym powodem wizyty u podologa. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest już to powód do jego usunięcia. Obecnie stosuje się odpowiednie klamry. Podolog pomoże również przy grzybicy paznokci. Leczenie samemu na własną rękę nie zawsze przynosi zadowalający skutek i na ogół grzybica jest zaleczona, a nie wyleczona. Podolog usunie zmienioną chorobowo tkankę, a paznokieć można zrekonstruować za pomocą odpowiedniego żelu. W niektórych gabinetach można również ozonować buty, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich drobnoustrojów.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz