Home / Leczenie / Rodzaje aparatów ortodontycznych
aparat

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dzięki stałemu rozwojowi technologicznemu oraz opracowywaniu nowoczesnych aparatów ortodontycznych, dentyści mogą podejmować skuteczną walkę o przywrócenie stanu uzębienia swoich pacjentów do zadowalającego stanu. W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy przybliżyć czytelnikom kilka najpowszechniej stosowanych typów tych narzędzi korekcyjnych.

Aparaty ortodontyczne

Zapytaliśmy specjalistę (Warszawski Gabinet Ortodontyczny D. Cudziło)  o dostępne na rynku aparaty ortodontyczne. Najstarszym oraz najpowszechniej stosowanym nawet w czasach obecnym rozwiązaniem są tak zwane zamki metalowe. Przypominają one standardowe druty, które to przyczepione są do zębów i mają za zadanie nadać im właściwy kształt, jak też zapobiec rozrastaniu się w niewłaściwe strony. Popularnym zamiennikiem tego rozwiązania są zamki szafirowe, które to dostępne są w formie przezroczystej oraz półprzezroczystej. Oznacza to, że o wiele mniej rzucają się w oczy, przez co wybierane są najczęściej przez pacjentów, którzy dbają o względy estetyczne i wizualne oraz pragną jednocześnie zapewnić sobie prawidłowe uzębienie i uśmiechać się jak najszerzej, nie obawiając się, że uśmiech taki uwydatni znajdujący się na ich zębach aparat ortodontyczny.

Wyróżnić możemy także zamki lingwalne, które to od swoich tradycyjnych odpowiedników różnią się tym, że są one mocowane na tylnych powierzchniach zębów, dzięki czemu są niemalże niewidoczne, a ich występowanie zaobserwować może wyłącznie wprawny obserwator. Co ciekawe, mimo nietypowej konstrukcji, charakteryzują się one równie duża efektywnością, natomiast sama aplikacja takich zamków ma charakter nieinwazyjny.

Nowoczesne rozwiązania

Ciekawym rozwiązaniem, które to rozpowszechniło się przede wszystkim w ostatnim dziesięcioleciu są aparaty ortodontyczne legitymujące się przezroczystymi wkładkami. Są one wytwarzane na zamówienie i wykonywane na bazie zdjęć i wycisków prezentujących typ uzębienia pacjenta, dzięki czemu są one niemalże całkowicie niewidoczne, a dodatkowo zupełnie nie utrudniają spożywania posiłków, picia napojów, czy prowadzenia konwersacji. Ich cena jest o wiele wyższa od tradycyjnych narzędzi korekcyjnych, jednakże ogromnym plusem jest ich bezbolesna aplikacja oraz marginalny wpływ na estetykę naszego uzębienia.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, które stosowane jest wyłącznie przez niektórych ortodontów są aparaty samoligaturujące, które to wyposażone są w mechanizm przesuwający. Sprawia on, że czas leczenia ulega znacznemu skróceniu, natomiast pacjent może szybciej cieszyć się pięknym, prostym zgryzem, jednocześnie nie obawiając się powstania problemów z uzębieniem takich jak próchnica, która to niejednokrotnie jest diagnozowana u osób, które niedawno zakończyły swoją przygodę z zamkami metalowymi.

Jeżeli chcielibyśmy podjąć walkę z nierówno rosnącymi zębami lub też skorygować poważną wadę zgryzu, zapytajmy naszego dentystę o zalecany typ aparatu ortodontycznego. Bazując na naszych preferencjach, stanie zdrowia oraz zasobności portfela zaproponuje on nam najbardziej optymalne rozwiązanie, wybierając z katalogu dostępnych urządzeń to, które idealnie wpisze się w nasze oczekiwania. Po zakończeniu leczenia będziemy mogli znów szczerze i szeroko uśmiechać się do bliskich oraz rodziny!

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz