Home / Choroby / Trzy rodzaje soczewek kontaktowych na najpopularniejsze wady wzroku
oko

Trzy rodzaje soczewek kontaktowych na najpopularniejsze wady wzroku

Soczewki kontaktowe na tyle zrewolucjonizowały rynek optyczny, że występują w różnorodnych wariantach. Powoduje to, iż można je nosić na każdy rodzaj i na każdą moc wady wzroku. Poznajmy trzy rodzaje soczewek kontaktowych dostosowanych do czterech najpopularniejszych wad wzroku.

Kontakty różne i podłużne

Soczewki kontaktowe to powłoki, które zakłada się na oczy w celu lepszego widzenia. Służą więc one jako aparat korekcyjny, a swoją popularność zyskały poprzez swoją niewidoczność, jak również pragmatyczność. Kontakty pojawiły się jako tak zwane soczewki kontaktowe twarde, dziś jednak królują na rynku optycznym soczewki kontaktowe miękkie. Soczewki twarde używane przy większych wadach wzroku, wykonuje się z bardziej twardego materiału, a jednocześnie specjalnie dla danych oczu, ponadto użytkuje się je dłużej. Soczewki miękkie używane do mniejszych i średnich wad wzroku, wykonuje się z bardziej miękkiego materiału, a jednocześnie nie specjalnie dla danych oczu, ponadto użytkuje się krócej.

W przypadku terminu użytkowania soczewek miękkich występują soczewki dobowe, tygodniowe, miesięczne i kwartalne. Soczewki dobowe wyrzuca się po ich zużyciu, soczewki tygodniowe, miesięczne i kwartalne nosi się w dzień przez określony okres czasu, a zdejmuje na noc przechowując w płynie do soczewek. Występują też soczewki przezroczyste i kolorowe. Przezroczyste nosi się przy wadach wzroku, kolorowe z kolei również, ale nie tylko, bo służą one nie tylko jako aparat korekcyjny, ale też element stylizacji zmieniający lub podkreślający kolor naszych oczu. Ostatnie kryterium klasyfikacji soczewek kontaktowych to ich dopasowanie do wady wzroku. Kontaktów sferycznych używa się przy krótkowzroczności i dalekowzroczności, kontaktów torycznych używa się przy astygmatyzmie, a kontaktów multifokalnych używa się przy presbiopii.

Nie wiesz gdzie kupić soczewki do swojej wady wzroku? Sprawdź Soczewki24.pl.

Sferyczne soczewki kontaktowe ratunkiem dla krótkowzroczności oraz dalekowzroczności

Sferyczne soczewki kontaktowe są kontaktami jednoogniskowymi, które korygują obraz do bliży lub do dali. Mają parametr osi PRW, to znaczy mocy sferycznej. W zależności od ich budowy skupiają lub rozpraszają obraz. Używa się ich przy krótkowzroczności polegającej na skupianiu obrazu przed siatkówką oka zamiast na niej oraz przy dalekowzroczności polegającej na skupianiu obrazu za siatkówką oka zamiast na niej.

Toryczne soczewki kontaktowe ratunkiem dla astygmatyzmu

Toryczne soczewki kontaktowe są kontaktami jednoogniskowymi, które oprócz korekcji obrazu do bliży lub do dali, odpowiednio załamują obraz. Mają parametr osi PRW, to znaczy mocy sferycznej, a także parametr osi CWL i AXE, to znaczy mocy cylindra i mocy cylindrycznej. W zależności od ich budowy skupiają lub rozpraszają obraz, a przy tym odkształcają i wyostrzają zniekształcony i nieostry obraz. Używa się ich przy astygmatyzmie, polegającym asymetryczności rogówki oka, która powinna pozostać symetryczna.

Multifokalne soczewki kontaktowe ratunkiem dla presbiopii

Multifokalne, czyli progresywne soczewki kontaktowe są kontaktami dwuogniskowymi, które korygują obraz do bliży oraz do dali. Mają paramter osi PRW, to znaczy mocy sferycznej. Kontakty te skupiają oraz rozpraszają obraz w zależności od potrzeby. Używa się ich przy presbiopii, czyli starczowzroczności, polegającej na utracie ostrości widzenia w związku z twardnieniem rogówki.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz