Home / Leczenie / Rodzaje znieczuleń u stomatologa
znieczulenie

Rodzaje znieczuleń u stomatologa

Strach przed bólem to jeden z najczęstszych powodów, przez który pacjenci unikają wizyty u stomatologa. Niektórzy trafiają na fotel dentystyczny dopiero wtedy, kiedy ząb jest już w złym stanie, a żadne tabletki nie dają ukojenia. Brak regularnej kontroli uzębienia u dentysty może skończyć się leczeniem kanałowym lub ekstrakcją. Aby złagodzić lęk i nie zniechęcić do wizyt u stomatologa, pacjentowi podawane jest znieczulenie. Współczesne znieczulenia są bardzo skuteczne, bezpieczne i sprawią, że pacjent nie poczuje żadnego ukłucia. W dzisiejszym artykule przedstawimy rodzaje znieczuleń u stomatologa.

Znieczulenie powierzchniowe

Jest to rodzaj znieczulenia, które jest najchętniej wybierane przez pacjentów. Ma ono postać kremu lub żelu i jest stosowane kilka minut przed zabiegiem. Zaczyna działać już w ciągu kilku minut. Najczęściej podawane jest przed zdejmowaniem kamienia nazębnego lub przy usuwaniu zębów mlecznych. Znieczulenie powierzchniowe jest chętnie wybierane przez osoby wrażliwe na ból. Przed właściwym zastrzykiem znieczulającym, wykorzystuje się znieczulenie powierzchniowe.

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie podawane jest poprzez zastrzyk w dziąsło bezpośrednio w okolicy zęba. Pacjent najczęściej nie czuje języka, policzka i dziąsła. Znieczulenie to jest wystarczające nawet przy ekstrakcji zęba. Nie jest stosowane do leczenia zębów dolnych trzonowych i przedtrzonowych. Osoby, które mają kłopoty z krzepnięciem krwi, powinni mieć podany inny rodzaj znieczulenia.

Znieczulenie przewodowe

Lek podawany jest do nerwu, który umiejscowiony jest w miazdze zęba. Najczęściej stomatolog podaje niewielką ilość środka znieczulającego, który wnika w głębsze części tkanki. Pacjent nie będzie odczuwał zimna, ciepła i może mieć wrażenie sztywności twarzy. Objawy mogą się utrzymywać nawet kilka godzin po zabiegu. Ten rodzaj znieczulenie najczęściej wykorzystywany jest przy leczeniu tylnych zębów. Podobnie, jak w przypadku znieczulenia nasiękowego, pacjenci z problemami z krzepnięciem krwi, nie powinni korzystać z tego znieczulenia.

Znieczulenie komputerowe THE WAND STA

Jest to pierwszy system komputerowy do podawania znieczuleń miejscowych. Zaletą sprzętu jest wprowadzenie igły z lekiem z taką precyzją, która jest nieosiągalna dla technik manualnych. Urządzenie kontroluje dawkę leku i ciśnienie zastrzyku, dzięki czemu mamy pewność, że dostaniemy optymalną dawkę znieczulenia. Technika nie wymaga użycia igły, zatem skutecznie może obniżyć poziom lęku pacjenta. Metoda jest w 100% bezpieczna, szybka, odwracalna, a co najważniejsze niezawodna. Pacjent może mieć pewność, że podczas zabiegu nie poczuje bólu.

Źródło: Bianco – Stomatolog Wilanów

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz