Home / Choroby / Rola profilaktyki w chorobie Parkinsona
parkinson

Rola profilaktyki w chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona to bardzo poważne schorzenie, które nie tylko stopniowo wyniszcza seniorów, ale także dezorganizuje życie ich otoczenia oraz rujnuje spokój całej rodziny. Pierwsze objawy ujawniają się najczęściej koło 50. roku życia i nasilają się z czasem. Mimo wieloletnich badań i stawianych hipotez lekarze nadal nie znają przyczyn powstawania tych zmian. Jak zatem zapobiegać chorobie, której podłoże nie zostało odkryte?

Czynniki wpływające na rozwój choroby

 Podczas eksperymentów i badań laboratoryjnych naukowcom nie udało się jednoznacznie wyróżnić przyczyn, decydujących o zachorowaniu na Parkinsona. Zauważono jednak, że ma to ścisły związek z pojawieniem się zmian w mózgu, prowadzących do zanikania istoty czarnej. Ta część śródmózgowia odpowiada za koordynowanie ruchów mimowolnych, a obumieranie jej komórek wpływa na zmniejszenie produkcji dopaminy, przekazującej sygnały między komórkami ośrodkowego układu nerwowego.

Lekarze doszukują się także przyczyn schorzenia w innych sferach. Wielu z nich twierdzi, że dużą rolę w procesie chorobotwórczym odgrywają czynniki genetyczne. Hipoteza ta nie została potwierdzona, ani wykluczona. Z danych statystycznych wynika jednak, że jedynie u co 20-tego pacjenta choroba Parkinsona występowała wcześniej w rodzinie, co sugeruje, że kwestie dziedziczenia mogą stanowić jedynie aspekt poboczny.

Wraz ze wzrostem liczby chorych badacze zaczęli doszukiwać się czynników środowiskowych w powstawaniu Parkinsona. Do najczęściej wymienianych należą: zła dieta (bogata w nabiał i tłuste mięso oraz uboga w minerały), kontakt z toksynami i pestycydami, a także brak aktywności fizycznej.

Zapobieganie chorobie

 W obliczu domniemanych przyczyn Parkinsona trudno o rzetelne i jednoznaczne sprecyzowanie działań profilaktycznych. Na podstawie tych hipotez można jednak z całą pewnością stwierdzić, że dobroczynny wpływ ma racjonalny sposób odżywiania oraz dbanie o kondycję fizyczną. Niektórzy szczególnie zwracają uwagę na zalety diety śródziemnomorskiej oraz zachęcają do spożywania jabłek, ryb i pokarmów bogatych we flawonoidy. Należy pamiętać, że zdrowy styl życia zapobiega powstawaniu wielu schorzeń, jednak nie może być też uznawany główny za element eliminujący ryzyko choroby Parkinsona.

Poza sposobem odżywiania i aktywnością ruchową lekarze wskazują także zbawienną moc kofeiny, zawartej w kawie. Istnieją przesłanki jakoby ta zapobiegała zaburzeniom sygnałów nerwowych, określanych jako główna przyczyna zachorowań. Pozostałe zalecenia opierają się w dużej mierze na spekulacjach, a ich właściwości profilaktyczne w kontekście choroby Parkinsona są wątpliwe.

Seniorzy obciążeni genetycznie ryzykiem zachorowania powinni skupić się przede wszystkim na opracowaniu jadłospisu bogatego w witaminy, minerały oraz antyutleniacze, a także reorganizacji codziennych nawyków. Aby jak najdłużej zachować samodzielność warto regularnie ćwiczyć motorykę i mowę, których upośledzenie staje się najbardziej uciążliwym objawem podczas choroby. W dalszej kolejności warto zadbać o bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu, czyniąc mieszkanie przyjaznym osobie starszej.

Życie z Parkinsonem

 Współczesnej medycynie nie udało się opatentować antidotum na chorobę Parkinsona. Jedyną nadzieją dla pacjentów jest troskliwa opieka i staranie się o spowolnienie postępujących objawów. O tym, jak odnaleźć się w nowej sytuacji i dbać o seniora w tym trudnym dla niego czasie można szerzej przeczytać na blogu http://www.platom.eu/2018/01/jak-opiekowac-sie-podopiecznym-z.html.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz