Home / Zdrowie / Rozdrapany pieprzyk – czy jest się czego obawiać?
lekarz

Rozdrapany pieprzyk – czy jest się czego obawiać?

Każdy z nas na swoim ciele ma dziesiątki pieprzyków. Najczęściej zapominamy o nich, a ważne jest to, by kontrolować ich stan i obserwować, czy pieprzyk nie zmienia się. Co robić jeśli niechcący skaleczymy pieprzyk? Czy musimy iść do lekarza?

Pieprzyk, czyli co?

Pieprzyki to małe plamki, które pojawiają się na naszym ciele już w pierwszych latach życia. Większość ludzi ma od 10 do 40 znamion. Pieprzyki mogą mieć przeróżne kształty i kolory. Większość z nich nie jest groźna i nie istnieją wskazania do ich usunięcia. Powinniśmy się jednak zaniepokoić, czy dobrze nam znany pieprzyk zmieni kolor lub zacznie rosnąć. Skąd się biorą pieprzyki? Komórki skóry zwane melanocytami produkują melaninę, czyli barwnik, który sprawia, że skóra nabiera specyficznego koloru. Pod wpływem słońca melanocyty produkują znacznie więcej barwnika, co powoduje, że nasza skóra nabiera ciemniejszego koloru. Niekiedy zlepek melanocytów i otaczającej je tkanki tworzy łagodną narośl, którą potocznie nazywamy właśnie pieprzykiem. Lekarze nazywają je znamionami. Pieprzyki są bardzo powszechne – dorosły człowiek może znaleźć na swoim ciele od 10 do 40 pieprzyków. Ciekawostką jest, że pieprzyki mogą pojawiać się na skórze już w chwili urodzenia. Nowe pieprzyki przestają się pojawiać na skórze około 40. roku życia i wraz z wiekiem zanikają. Jeśli zdecydujemy się na usunięcie pieprzyka, zazwyczaj nie pojawiają się ponownie [1].

Co się dzieje, gdy rozdrapiemy pieprzyk?

Niekiedy zdarza się, że pieprzyk ulegnie uszkodzeniu – na przykład zostanie poparzony lub niechcący rozdrapany. W takiej sytuacji należy obserwować zmianę. Gdy zacznie zmieniać swój kształt lub barwę, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista oceni stan znamienia, zbada węzły chłonne i zleci dodatkowe badania. Najczęściej w takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o usunięciu znamienia. Jeśli po kilki dniach od skaleczenia pieprzyka nie obserwujemy żadnych zmian, nie oznacza to, że jesteśmy bezpieczni. Czerniak skóry może bowiem rozwijać się w wolnym tempie. Dla własnego bezpieczeństwa takie znamię trzeba pokazać lekarzowi specjaliście [3].

Pieprzyk a czerniak

Jeśli dobrze nam znany pieprzyk zacznie zmieniać swój kształt lub kolor, wówczas jest to powód do zmartwienia. Zwykły pieprzyk jest okrągły lub owalny, gdy jest to zmiana nowotworowa, wówczas może rosnąć i osiągać nieregularną formę. Warto również podkreślić, że zmiany nowotworowe mają nierówne, postrzępione brzegi. O raku skóry może alarmować również nietypowa barwa – ciemnofioletowa, niebieska, a także wydzielające się z niej płyny, na przykład krew. Nowotwór skóry ma zazwyczaj więcej ni 5 mm średnicy i jest wyższy niż 1 mm [2].

Przeczytaj więcej o dermatologii na adamed.expert.

Bibliografia:

  1. National Cancer Institute of United States. Co warto wiedzieć. Rak skóry, czerniak i znamiona skóry. Wydawnictwo PrimoPro, Warszawa 2014, s:36.
  2. Rutkowski P, Wysock P.J. Czerniaki skóry — zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w 2016 roku. Onkologia w praktyce klinicznej. Edukacja. 2015;1(1):37-53.
  3. Czerw-Głąb K, Czopkiewicz L, Drosik K. et al. Nowotwory skóry. Opole 2009. WYDAWNICTWO Opolskiej Fundacji Antynowotworowej; s:12.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz