Home / Zdrowie kobiety / Jakie są objawy ciąży po transferze?
ciąża

Jakie są objawy ciąży po transferze?

Wiele pytań o metodę in vitro dotyczy przede wszystkim tego, jakie są objawy ciąży po transferze zarodków do organizmu kobiety. Przyszli rodzice powinni otrzymać w tym zakresie jak najpełniejszą informację. W ten sposób można ograniczyć stres, jaki im towarzyszy. A jakie mogą mogą być symptomy udanego zabiegu? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat, zapraszamy zatem do lektury!

Ile się czeka na pierwsze objawy ciąży po transferze?

Najpierw zastanówmy się, ile należy odczekać od transferu zarodków, aby w ogóle móc mówić o powodzeniu lub niepowodzeniu zabiegu. Sam proces implantacji zarodka trwa do około 11-12 dni od zapłodnienia lub transferu. Lekarze za pierwszy objaw ciąży uznają zatrzymanie krwawienia miesiączkowego.

Taka ostrożność jest wskazana ze względu na przykładowo możliwość wczesnego poronienia. Nie jest to zjawisko rzadkie, kobiety które nie borykają się z problemem niepłodności mogą go nawet nie dostrzegać. W przypadku par, które sięgnęły po in vitro, takie zdarzenie było bardzo dużym rozczarowaniem i mogłoby wpłynąć na skuteczność dalszego leczenia.

Ważne jest, aby lekarz prowadzący wytłumaczył parze, żeby starała się zachować dystans i nie doszukiwała się od razu po zabiegu objawów powodzenia lub porażki. Przede wszystkim dlatego, że stres (a dokładniej hormon kortyzol) jest czynnikiem utrudniającym implementację. Dlatego właśnie zalecany jest spokój i odczekanie co najmniej 11 dni przed wykonaniem pierwszego testu ciążowego.

Jakie są pierwsze symptomy ciąży?

Na samy wstępie zaznaczymy, że organizm każdej kobiety może reagować inaczej. Nie ma zatem gotowej palety objawów, które we wczesnym etapie jednoznacznie określą, czy implementacja zakończyła się sukcesem. Szukanie takich symptomów ciąży powoduje stres, a ten, jak napisaliśmy już wyżej, ma negatywny wpływ na cały proces.

Jednym z pierwszych, pewnych objawów ciąży po transferze zarodka może być plamienie implementacyjne. Nie zawsze jest ono dostrzegane przez pacjentki. Nie występuje ono też u wszystkich przyszłych mam, stąd brak plamienia nie może zostać odebrany jako wskazówka, że nie ma ciąży.

A co z krwawieniem menstruacyjnym? Warto pamiętać, że tutaj też u niektórych ciężarnych kobiet występują plamienia podobne do tych menstruacyjnych. Zatem pacjentka może optymistycznie podchodzić do braku okresu, jednak wystąpienie krwawienia nie powinna postrzegać od razu jako fiaska próby.

U wielu kobiet pojawiają się natomiast różne, czasem bardzo trudne do racjonalnego uzasadnienia wczesne objawy ciąży po transferze. Do tych dość często spotykanych należą między innymi:

  • bolesność piersi lub/i ich nieznaczne powiększenie,
  • Wrażliwość / drażliwość sutków,
  • ból jajników,
  • bóle krzyża,
  • nudności,
  • wrażliwość na zapachy,
  • wzdęcia,
  • bóle głowy.

U niektórych pacjentek występuje jeden z symptomów, a u innych może pojawić się cały zestaw. Nie jest łatwo również określić, czy objawy te będą się utrzymywać – w niektórych przypadkach to tylko jednorazowe epizody. Czasem natomiast takie dolegliwości mogą trwać nawet do drugiego lub trzeciego trymestru ciąży.

Przy tak dużej zmienności objawów nie ma podstaw, by wiązać brak symptomów z brakiem ciąży. Najważniejsze jest, aby w tym czasie przyszła mama była jak najbardziej zrelaksowana i wypoczęta. Warto wtedy posłuchać lekarza prowadzącego i wykonać test dopiero we wskazanym przez niego terminie. Dopiero wtedy będzie można określić, czy implementacja zakończyła się sukcesem. Więcej o tym można znaleźć np. na in vitro w klinikainvicta.pl.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz