Home / Zdrowie / Jakie są objawy i przyczyny powiększonej tarczycy?
badanie

Jakie są objawy i przyczyny powiększonej tarczycy?

Współczesna medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dość często mamy do czynienia z zaburzeniami tarczycy, które objawiają się wolami tarczycowymi. Konieczna jest wówczas konsultacja z endokrynologiem oraz wykonanie szeregu badań. Leczenie zaburzenia jest uzależnione od przyczyny choroby, którą lekarz ustala podczas diagnozowania zaburzeń.

Przyczyny zaburzenia

Powiększenie tarczycy ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do wzrostu objętości gruczołu i przekroczenia ściśle określonych norm. W przypadku kobiet wynosi ona 20 ml, a mężczyzn 25 ml. Endokrynolog sprawdzi wielkość tarczycy podczas badania USG. Do przyczyn powiększenia tarczycy zaliczymy:

– guzy tarczycy: w przypadku łagodnych zmian dochodzi do powiększenia gruczołu tarczycy. Złośliwe zmiany skutkują również powiększeniem węzłów chłonnych,

– choroba Gravesa-Basedowa,

– niedobór jodu: nawet 90% przypadków może być spowodowana tą przyczyną.

– nadmierna produkcja hormonów przez przysadkę,

– genetyka,

– choroba Hashimoto: w początkowym stadium dochodzi do powiększenia gruczołu tarczycy.

Objawy powiększenia tarczycy

Każda zmiana wymaga konsultacji z lekarzem endokrynologiem i wykonania niezbędnych badań. Tarczyca powiększa się w różnych fazach cyklu menstruacyjnego oraz w trakcie ciąży. Wzrost tkanki tarczycowej może wywołać następujące objawy: problem z połykaniem, ból okolic szyi, dyskomfort w gardle i szyi, powiększony obwód szyi oraz zmieniona symetria, duszności wywołane przez ucisk na drogi oddechowe, powiększone węzły oraz lekka chrypka. Przy chorobie Hashimoto pacjent zauważy osłabienie i wypadanie włosów, problemy ze skupieniem, zaburzenia menstruacyjne, zmęczenie, stany depresyjne, spadek energii, wzrost masy ciała.

Leczenie w przypadku powiększonej tarczycy

Endokrynolog wybierze metodę leczenia na podstawie wyników badań: krwi, USG lub pobranego wycinka do analizy. U większości pacjentów stosuje się zachowawczy charakter leczenia. W przypadku niedoboru jodu należy rozpocząć suplementację. U części pacjentów usuwa się powiększone wole, zwłaszcza jeśli uciskają na śródpiersie. Leczenie powiększonej tarczycy w Hashimoto obejmuje natomiast przyjmowanie lewotyroksyny. Lek przyjmuje się przynajmniej 30 minut przed posiłkiem. Dobranie dawki leku pozwala na poprawne funkcjonowanie organizmu. Przyjmowanie hormonu trzeba kontynuować do końca życia oraz poddawać się okresowym badaniom. Leczenie powinniśmy wspomagać zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną, suplementacją witamin i minerałów oraz unikaniem stresu.

Źródło: https://internetnews.net.pl/forum/

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz