Home / Leczenie / Samodzielna walka z chrapaniem, czy da się ją wygrać?
chrapanie

Samodzielna walka z chrapaniem, czy da się ją wygrać?

Chrapanie to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która w większości przypadków prowadzić może do pogarszającego się stanu zdrowia osoby, która się z nią zmaga — niedotlenienie, bezdech senny czy nadciśnienie tętnicze, to tylko niektóre z możliwych powikłań. Chrapanie dotyczy prawie połowy populacji, jednak jedynie nieliczni zgłaszają się po poradę do lekarza, większość osób, albo problem ignoruje, albo spróbuje sobie z nim radzić sama — czy taką walkę da się jednak wygrać?

Walka z chrapaniem — poznaj swojego wroga

Chrapanie to niezwykle nieprzyjemny dla ludzkiego ucha efekt akustyczny powstający, kiedy język, śpiącego, w większości przypadków na plecach człowieka cofa się, a usta się otwierają. W ekstremalnych przypadkach głośność chrapania dochodzić może nawet do 70 decybeli, zakłócając sen nie tylko osoby chrapiącej, ale również domowników, mogąc prowadzić do niezwykle nerwowych sytuacji.

Aby podjąć skuteczną walkę z chrapaniem, należy przede wszystkim poznać jej przyczyny, do tych najpopularniejszych zalicza się otyłość i stosowanie w nadmiarze używek takich jak alkohol i papierosy oraz niewyleczone infekcje górnych dróg oddechowych. Do częstych przyczyn chrapania zalicza się również wady anatomiczne, takie jak niewłaściwa budowa gardła, krzywa przegroda nosowa czy przerost migdałków — rozwiązaniem tego typu dolegliwości będą odpowiednie zabiegi i operacje, które zalecić nam może jedynie lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań — jeżeli jednak wady anatomiczne zostaną wykluczone, możemy sami podjąć walkę z chrapaniem.

Odpowiednie nawyki podczas snu

Osoba chrapiąca nie powinna w żadnym wypadku spać w pozycji na wznak, zalecana jest za to pozycja boczna z wyprostowanymi nogami oraz zastosowanie odpowiedniej poduszki, która dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia właściwe podparcie dla szyi, kręgosłupa oraz przede wszystkim głowy (tzw., poduszki anatomiczne lub memory foam).

Sypialnia pełni kluczową funkcję, jeżeli chodzi o rozwiązywanie problemów z chrapaniem, dlatego właśnie powinna w niej również panować odpowiednia wilgotność, w okolicach 50% oraz temperatura, nie wyższa niż 21 stopni. Wywietrzenie pokoju przed pójściem spać pozwala na utrzymanie odpowiednio nawilżonej błony śluzowej nosa, przez co problem chrapania powinien się znacząco zmniejszyć.

Dieta i używki

Według badań ostatni posiłek powinno się jeść nie później niż 2 godziny przed snem, za wszelką cenę należy również unikać ciężkich potraw, które sprawią, że nasz układ pokarmowy nie będzie mógł w nocy odpocząć. Zalecane jest też unikanie spożywania alkoholu przed snem, ponieważ rozluźnia on mięśnie, w tym mięśnie gardła i języka, co w znacznym stopniu zwiększa chrapanie.

Preparaty przeciw chrapaniu

Jeżeli popularne sposoby na chrapanie zawodzą, warto odwiedzić aptekę — aktualnie rynek pełen jest różnego rodzaju preparatów na chrapanie, które mogą wspomóc naszą walkę z tym problemem, trzeba jednak umiejętnie wybrać lek lub suplement odpowiedni dla siebie, co wcale nie nie jest takie proste.

Tabletki na chrapanie, specjalne krople, spray’e czy listki na język — wszystkie te preparaty mają jedną podstawową funkcję, jaką jest oczyszczanie dróg oddechowych oraz zmniejszanie podrażnień i obrzęków śluzówki, dlatego wybierając taki właśnie preparat, zwrócić należy uwagę przede wszystkim na skład — powinny się w nim znaleźć najlepiej składniki pochodzenia naturalnego takie jak: prawoślaz, liście eukaliptusa czy wyciąg z liści mięty pieprzowej — wszystkie te składniki działają kojąco na podrażnienia i zmniejszają obrzęki, co jest kluczowe w walce z chrapaniem.

Jak widać, sposobów na chrapanie nie brakuje, warto zastosować wszystkie jednocześnie, tak aby problem chrapania zlikwidować szybko, a przede wszystkim skutecznie!

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz