Home / Dieta / Seniorze! Odżywiaj się prawidłowo
dieta seniora

Seniorze! Odżywiaj się prawidłowo

Niestety – znakomita większość seniorów naprawdę fatalnie się odżywia. Różne dolegliwości, jak bóle stawów, apatia czy złe samopoczucie przypisujemy w całości metryce, a tymczasem wiele z nich możemy z łatwością uniknąć, dzięki zdrowemu odżywianiu i choćby umiarkowanej aktywności fizycznej. Dieta seniora powinna zaspokajać jego potrzeby, które im jesteśmy starsi, tym są większe. Jak odżywiać się zdrowo w wieku dojrzałym?

Na złą dietę seniora wpływa wiele czynników

Osoby starsze często rezygnują ze zdrowej diety z powodów finansowych, z niewiedzy, z przyzwyczajenia, w wyniku słabego apetytu czy z powodu braków w uzębieniu, które sprawiają, że spożywanie owoców czy pełnych ziaren jest dla nich kłopotliwe. Zdrowa żywność zastąpiona jest więc konserwami (bo mają długi czas przydatności), białym pieczywem, złej jakości pasztetami, czy ziemniakami. Tymczasem można tego uniknąć. Zmiksowane owoce są przepyszne, nawet jeśli białko zwierzęce jest zbyt drogie, można je uzupełniać dodatkowo warzywami strączkowymi, a wiedza na temat zdrowego stylu życia powinna być na bieżąco zwiększana – zarówno przez lekarza i bliskich, jak i lekturę.

Dieta seniora – stop dla ziemniaków

Białe pieczywo i ziemniaki to często jedyne węglowodany, na jakie seniorzy zwracają uwagę. Nie mają one jednak prawie żadnych składników odżywczych. Konieczna jest zdrowa zmiana w kierunku kasz, pieczywa pełnoziarnistego, brązowego ryżu czy płatków owsianych. Jeśli już decydujemy się na ziemniaki, powinny być gotowane na parze i nie występować w jadłospisie częściej, niż 2 razy w tygodniu.

Dieta seniora – wartościowe białko

Wędliny, pasztety, konserwy turystyczne, ewentualnie smażone kotlety – to nie jest dobre źródło białka dla seniora. Gotowane mięso (np. drób czy chuda wołowina) nie powinno pojawić się w diecie seniora częściej, niż raz w tygodniu! Dwa razy w tygodniu powinni wybierać tłuste ryby i aż trzy razy w tygodniu jeść warzywa strączkowe (np. soczewica, fasola, soja), które również są bogatym źródłem białka. W diecie nie powinno być również więcej niż 2-3 jaja tygodniowo, ponieważ żółtka zawierają dużo złego cholesterolu.

Dieta seniora – witaminy

Warzywa i owoce w diecie seniora to absolutna podstawa – to właśnie one są bardzo często pomijane w diecie. Warzywa w postaci kapki surówek do obiadu czy marchewki w rosole to zdecydowanie zbyt mało, żeby zapewnić odpowiednią podaż witamin dla starzejącego się organizmu. Obok świeżych warzyw i owoców, powinny pojawić się również pełnowitaminowe leki, szczególnie, kiedy zmiana stylu życia wymaga czasu. Dobry przykład takiego leku możecie znaleźć tutaj: http://vitabuerlecithin.pl/

Dieta seniora – kwasy tłuszczowe

Mimo problemów z wysokim cholesterolem również tłuszcze muszą znaleźć się w diecie seniora. Muszą być jednak ograniczone i zdrowe. Dobrym ich źródłem będą orzechy, dobre oliwy dodane do surówek czy np. siemię lniane. Nie można jednak przesadzać – mała garść orzechów, 2-3 łyżki oliwy to dzienny limit.

Sprawdź również!

goji

Właściwości owoców goji

Jagody goji to popularna nazwa dla owoców krzewów rosnących na terenie Azji. Najczęściej sprzedawane są …

Dodaj komentarz