Home / Dieta / Lecz się jedzeniem – dieta dla oczu
krople

Lecz się jedzeniem – dieta dla oczu

Praca przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, laserowa korekcja wad wzroku, wiek – te wszystkie czynniki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów związanych z zespołem suchego oka. Sprawdź, jakie produkty dobre dla oczu włączyć do codziennego jadłospisu.

Nawet co piąty pacjent trafiający do okulisty zgłasza objawy takie, jak: dyskomfort, pieczenie, swędzenie czy odczucie piasku pod powiekami. Ulgę mogą przynieść nawilżające krople do oczu. Upewnij się jednak, że krople do oczu, które stosujesz, mają działanie nawilżające, a nie na przykład zapobiegające zaczerwienieniom zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne – te drugie mogą zwiększyć ciśnienie w gałce ocznej i tylko pogorszyć problem. Częstsze mruganie i krótkie przerwy dające odpoczynek spojrzeniu podczas pracy także mogą pomóc. Warto profilaktykę wspomóc także od środka, do codziennej diety włączając produkty sprzyjające zdrowemu wzrokowi.

Woda i inne napoje – dla nawodnienia organizmu

Bardzo często bezpośrednią przyczyną suchości oka może być zwyczajne odwodnienie organizmu. W takiej sytuacji warto zastosować nawilżające krople do oczu i natychmiast uzupełnić płyny. Bardzo istotne jest, aby co dzień wypijać wystarczającą ilość wody – co najmniej 8 szklanek. Najlepiej pić czystą wodę mineralną (bez dodatków smakowych i słodzików). Innymi zdrowymi napojami mogą być: zielona i czerwona herbata, napary ziołowe, naturalne soki owocowe i warzywne. Warto wiedzieć, że niektóre napoje powodują odwodnienie, gdyż wykazują działanie moczopędne – należy do nich na przykład kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące, alkohol. Po wypiciu szklanki tego rodzaju napoju dobrze jest od razu uzupełnić płyny, wypijając szklankę wody.

Retinol, czyli witamina A

Witamina A to witamina młodości, opóźniająca efekty starzenia i mająca działanie  antyoksydacyjne. Jest kluczowa dla zdrowego wzroku, a jej niedobór może prowadzić do kurzej ślepoty. Co więcej, retinoidy, czyli substancje, z których wytwarzana jest  witamina A, umożliwiają siatkówce oka odbieranie bodźców wzrokowych. Związki tej witaminy znajdziesz zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych – na przykład  w tranie rybim, wątróbce ale i w jarmużu, szpinaku, marchwi i dyni. Pamiętaj, że retinol rozpuszcza się w tłuszczu!

Tłuszcze Omega – 3

Często  troska o ładną sylwetkę prowadzi do rezygnacji z tłuszczy w diecie. To duży błąd, gdyż kwasy tłuszczowe  Omega 3 są niezbędne do wielu procesów zachodzących w organizmie. To w nich między innymi rozpuszcza się retinol, czyli niezbędna dla zdrowego widzenia substancja zawarta między innymi w pomarańczowych warzywach. Gdzie znaleźć kwasy tłuszczowe Omega-3? Przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela, śledź. Staraj się, aby ryby, które kupujesz, były poławiane z morza, a nie hodowlane – w ten sposób zyskasz pewność, że są bogate w  drogocenne składniki. Innym dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych mogą być oleje roślinne, na przykład olej lniany lub olej z rokitnika, a także orzechy – na przykład migdały.

Sprawdź również!

goji

Właściwości owoców goji

Jagody goji to popularna nazwa dla owoców krzewów rosnących na terenie Azji. Najczęściej sprzedawane są …

Dodaj komentarz