Home / Choroby / Skaza białkowa – jak sobie z nią radzić?
dziecko

Skaza białkowa – jak sobie z nią radzić?

„Skaza białkowa” to sformułowanie, które odnosi się do objawów alergii albo nietolerancji pokarmowej głównie na białko mleka krowiego. Oprócz niego uczulać może jednak także białko kurze, ryby, niektóre mięsa i owoce morza. Dowiedz się, jak właściwie postępować przy tej dolegliwości.

Niepokojące sygnały

Symptomy tej skazy mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia. Na ciałku niemowlęcia pojawiają się zmiany w postaci suchej, łuszczącej się skóry, które zlokalizowane są najczęściej za uszami, na zgięciach rąk i nóg oraz na szyi. Charakterystyczne są także nienaturalnie zaczerwienione, błyszczące policzki. Niedomaga również układ pokarmowy. Dziecko wymiotuje, ma kolki, nadmiernie ulewa, może pojawić się krew w stolcu. Przeczytaj tutaj o nietolerancji laktozy.

Zmień dietę

W przypadku podejrzenia skazy białkowej trzeba wykluczyć z jadłospisu malucha uczulające pokarmy. Jeśli karmisz dziecko piersią, ta reguła obowiązuje również Ciebie. Jest to tzw. dieta eliminacyjna – należy ją skonsultować z pediatrą i stosować się do jego zaleceń. Uboższa dieta może się wiązać z niedoborem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego produkty uczulające zastąpić należy innymi, które są bogate w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.

Najczęściej uczulające pokarmy to:

  • mleko krowie i jego przetwory

  • jaja kurze, zwłaszcza białko,

  • mleko kozie, owcze i ich pochodne

  • wieprzowina

  • wołowina

  • cielęcina

  • ryby

Próba uczuleniowa

Maluch ze stwierdzoną skazą białkową powinien pozostawać pod stałą opieką pediatry lub alergologa. Po dłuższym czasie (od 6 – 12 miesięcy) wyłączenia z diety alergizującego produktu, przy braku objawów uczulenia i dobrym samopoczuciu ogólnym dziecka, można podjąć próbę uczuleniową. Jest to tzw. test prowokacji, polegający na podaniu maluchowi alergizującego go wcześniej pokarmu, celem sprawdzenia, czy występuje reakcja obronna. Na raz wprowadza się tylko jeden produkt (i to w małej ilości), przez kilka dni obserwując dziecko. Bardzo często wraz z upływem czasu skaza białkowa ustępuje sama z siebie.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz