Home / Leczenie / Jak skutecznie wyleczyć paradontozę?
dentysta

Jak skutecznie wyleczyć paradontozę?

Paradontoza to równie często spotkana choroba związana z zębami, co próchnica, a mimo to mówi się o niej znacznie rzadziej. Polega ona w dużym uproszczeniu na zanikaniu tkanek mocujących zęby w zębodole, co w efekcie może doprowadzić do ich utraty. Na szczęście możliwe jest leczenie tego schorzenia.

Skąd bierze się parodontoza?

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania chorób przyzębia jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że parodontoza dotyczy tylko osób nie myjących zębów. Zdarza się, że pacjenci stosujący niewłaściwą technikę szczotkowania nie są w stanie dotrzeć podczas mycia zębów do newralgicznych miejsc. Warto przy tym wspomnieć, że chorobom dziąseł sprzyjają także wady zgryzu, a uwarunkowania genetyczne mogą sprzyjać ich rozwojowi. Na paradontozę bardziej narażone są osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu, chore na cukrzycę, choroby układu krążenia, z obniżoną odpornością i wadami zgryzu. Dieta uboga w witaminy i minerały także przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia chorób przyzębia.

Objawy parodontozy

Paradontoza w swoim początkowym stadium bardzo często przebiega bezobjawowo. Naszą uwagę z pewnością powinny zwrócić takie symptomy jak krwawienie dziąseł, nadwrażliwość na zimne i gorące napoje oraz posiłki, obniżenie linii dziąseł oraz powstawanie kieszonek, a także nieprzyjemny zapach i posmak w jamie ustnej. Niestety, wymienione objawy bardzo często są lekceważone, w wyniku czego pacjenci zgłaszają się do stomatologa za późno. W przypadku wczesnego stadium choroby stosowane jest leczenie zachowawcze, które polega na usunięciu kamienia i płytki nazębnej, a następnie polerowaniu powierzchni zębów, aby zabezpieczyć je przed osadem. Oprócz tego stomatolog informuje pacjenta w jaki sposób powinien on dbać o uśmiech, aby problem nie powracał.

Zaawansowana parodontoza – jak ją leczyć?

Kiedy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium, konieczny będzie zabieg chirurgiczny, jak np. regeneracja kości przyzębia umożliwiający uzupełnienie braków i przyspieszający odbudowę tkanki kostnej, a w efekcie – zamocowanie implantu; klinikę oferującą takie zabiegi możecie znaleźć tutaj. W walce z paradontozą skuteczne bywa także usuwanie kieszonek przyzębnych. Powstają one w wyniku nawarstwiania się i wnikania kamienia nazębnego w szczelinę pomiędzy zębem, a dziąsłem powodując jej powiększenie się. Zabieg polega na dokładnym oczyszczeniu tego miejsca i usunięciu obumarłych tkanek, w wyniku czego stan zapalny ustępuje. Oprócz tego pomocna jest regeneracja furkacji (przestrzeni pomiędzy korzeniami zęba znajdującej się u ich podstawy) oraz gingiwektomia i gingiwoplastyka, podczas których dziąsło jest usuwane, aby odsłonić kieszonkę przyzębną, a następnie przywracane do dawnego kształtu. Wszystkie wymienione wyżej sposoby leczenia mogą skutecznie pomóc w walce z paradontozą, warto jednak dbać o swoje zęby, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby i nie dopuścić do ich utraty. Jeśli więc zauważymy pierwsze niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u stomatologa.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz