Home / Choroby / Syndrom wypalenia nadnerczy
ubezpieczenia dla lekarzy

Syndrom wypalenia nadnerczy

Za syndrom wypalenia nadnerczy odpowiada nadmierne wydzielanie kortyzolu do krwi. Jest to hormon stresu, którego największe wyrzuty do krwi mają miejsce wtedy, gdy przeżywamy traumę, napięcie, stres oraz gdy przeciążamy się pracą. Zdarza się, że do przeciążenia nadnerczy dochodzi wskutek nadmiernego forsowania organizmu wysiłkiem fizycznym oraz w wyniku choroby. Jeśli nasze nadnercza stale produkują nadmierną ilość kortyzolu, może dojść do ich wyczerpania, a więc do częściowej utraty funkcji czynnościowych.

Wyczerpanie nadnerczy – diagnoza

Wyczerpanie nadnerczy diagnozuje się na podstawie badania poziomu stężenia kortyzolu we krwi. Aby zrobić badania, należy zgłosić się do przychodni POZ i opisać lekarzowi POZ swoje objawy.

Wyczerpanie nadnerczy – objawy

Objawy wyczerpania nadnerczy mogą przypominać zwykłe zmęczenie lub nawet depresję. Dlatego ważne jest obserwowanie objawów przez długi czas oraz konsultowanie swojego stanu z lekarzem. Niestety, może zdarzyć się, że lekarz POZ początkowo zbagatelizuje objawy takie jak zmęczenie, traktując je jako przejściowe problemy. Jeśli jednak przez długie tygodnie ciężko jest nam wstać rano z łóżka mimo, że przespaliśmy odpowiednią ilość godzin w nocy, wówczas sprawa jest obiektywnie alarmująca.

Osoby zmagające się w wyczerpaniem nadnerczy mają obniżoną zdolność do radzenia sobie ze stresem, odczuwają wzmożoną skłonność do przejadania się słonymi przekąskami, a przypływ energii odczuwają dopiero w godzinach wieczornych.

Wyczerpanie nadnerczy a używki

Niestety, osoby cierpiące na wyczerpanie nadnerczy chętnie sięgają po zwiększone dawki kofeiny zawartej w kawie i innych napojach pobudzających. Robią to po to, aby się pobudzić. Zdarza się, że to im nie wystarcza i sięgają po coraz silniejsze środki psychoaktywne. Jeśli zauważymy, że zaczynamy wspierać się takimi specyfikami tylko i wyłącznie po to, aby dodać sobie energii, a to nie przynosi skutku, należy niezwłocznie szukać pomocy lekarskiej. Osoby z wyczerpaniem nadnerczy mogą nie odczuwać żadnego pozytywnego wpływu środków psychoaktywnych. Nadal są zmęczone, a mimo to nadmierna dawka tauryny lub kofeiny jeszcze bardziej zaburza naturalny rytm snu i czuwania.

Wyczerpanie nadnerczy a choroby towarzyszące

Wyczerpanie nadnerczy sprzyja zapadaniu na inne choroby. Wszystko przez to, że źle funkcjonujące nadnercza upośledzają działanie układu immunologicznego człowieka. Dodatkowe objawy to zmniejszone libido, kłopoty z pamięcią i utrzymaniem koncentracji uwagi oraz osłabienie mięśniowe. Zdarza się, że wyczerpaniu nadnerczy towarzyszy również pojawienie się coraz to nowych alergii oraz wypadanie włosów i wzmożona ochota na słodycze. Niektórzy pacjenci skarżą się również na zawroty głowy oraz na stałe poczucie przytłoczenia.

Sprawdź również!

dziecko

Wózek spacerowy dla dziecka z niepełnosprawnością – jaki wybrać?

W przypadku dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, troska o zapewnienie jak największej aktywności jest niezwykle istotna. Kontakt …

Dodaj komentarz