Home / Badania / Tablice Ishihary do badania
badanie wzroku

Tablice Ishihary do badania

Każdy kandydat na kierowcę, lub przyszły wojskowy musi przejść badanie wzroku, które potwierdzi jego zdolność do prawidłowego rozróżniania kolorów. Do przeprowadzenia takiego badania służą Tablice Ishihary. Dzisiaj przybliżymy ich zastosowanie, dowiesz się też gdzie najlepiej się w nie zaopatrzyć.

Do czego służą Tablice Ishihary?

Prawidłowe rozróżnianie barw jest konieczne do wykonywania wielu zawodów. By wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, od wielu lat w gabinetach okulistycznych używa się Tablic Ishihary. Służą one do diagnozowania nabytych lub wrodzonych zaburzeń widzenia barwnego takich jak np. choroby plamki żółtej czy daltonizm.

Metoda ta została wynaleziona przez japońskiego uczonego Shinobu Ishiharę, a pierwszy egzemplarz tablic namalował on własnoręcznie farbami w 1917 roku. Początkowo metoda diagnostyczna służyła do badania zdolności do rozróżniania barw u rekrutów. Z czasem jednak zyskała dużą popularność, współcześnie z powodzeniem stosowana przez okulistów na całym świecie.

Przebieg badania wzroku, przy wykorzystaniu Tablic Ishihary

Badanie takie jest nieskomplikowane i pozwala w przeciągu kilku zaledwie minut zdiagnozować nieprawidłowe postrzeganie barw. Sprowadza się ono do pokazania osobie diagnozowanej kompletu barwnych tablic Ishihary. Pełny test składa się z 38 plansz, natomiast wersje przesiewowe zawierają 14 lub 24 rysunki.

Na rysunkach tych, wśród barwnych plam ukryte są liczby, które osoba diagnozowana powinna wskazać. Kolory na każdej planszy dobrane są w zróżnicowany sposób, pozwalają wykryć nieprawidłowości w postrzeganiu koloru czerwono-zielonego, a także żółto-niebieskiego. Przy pomocy Tablic Ishihary można także zdiagnozować dzieci. Przeznaczone są dla nich wersje o 10 planszach, na których wśród barwnych plam ukryte są proste kształty i figury.

Gdzie kupić Tablice Ishihary – krótki poradnik

W przypadku Tablic Ishihary istotną kwestią jest jakość kolorów. Z pewnością nie warto inwestować w produkty niewiadomego pochodzenia, ponieważ tablice wydrukowane w nieprofesjonalny sposób mogą zawierać przekłamania kolorystyczne, co w konsekwencji uniemożliwi przeprowadzenie diagnostyki.

Jeśli planujesz więc zaopatrzyć Twój gabinet w Tablice Ishihary, zdecyduj się na egzemplarz pochodzący z pewnego źródła, takiego jak sklep MDT, który od wielu lat zaopatruje placówki okulistyczne w niezbędny sprzęt i akcesoria. Dostępne tam Tablice Ishihary gwarantują 100 procent pewność przeprowadzonych badań. Są też dostępne w korzystnej cenie.

Nie czekaj, odwiedź sklep MDT.pl i zaopatrz Twój gabinet w Tablice Ishihary wysokiej jakości!

Sprawdź również!

usg

Kiedy ginekolog może określić płeć dziecka?

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest zwykle bardzo emocjonujące. Przyszli rodzice pragną, jak najszybciej poznać płeć …

Dodaj komentarz