Home / Zdrowie kobiety / Toksoplazmoza w ciąży
ciąża

Toksoplazmoza w ciąży

Pojęcie toksoplazmozy jest znane w szczególności dla kobiet w ciąży. Wynika to z faktu, iż prawie każdy lekarz ginekologii zleca swoim ciężarnym pacjentom badania w kierunku wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG w ich krwi. Jest to ważne, gdyż toksoplazmoza, którą kobieta przechodzi będąc w ciąży jest niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla płodu. Statystycznie od 25% do 75% ludzi na ziemi jest zarażonych pierwotniakiem wywołującym toksoplazmozę.

Jak uniknąć zakażenia toksoplazmozą w ciąży?

Pojęcie toksoplazmozy jest znane w szczególności dla kobiet w ciąży. Wynika to z faktu, iż prawie każdy lekarz ginekologii zleca swoim ciężarnym pacjentom badania w kierunku wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG w ich krwi. Jest to ważne, gdyż toksoplazmoza, którą kobieta przechodzi będąc w ciąży jest niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla płodu. Statystycznie od 25% do 75% ludzi na ziemi jest zarażonych pierwotniakiem wywołującym toksoplazmozę. Chorobą ta możemy zarazić się przede wszystkim od kotów np.: mając bezpośredni kontakt z ich odchodami. Posiadacze kotów nie muszą jednak bać się ich obecności, gdyż samym ich bytowaniem nie da się zarazić toksoplazmozą (osoby chcące wiedzieć więcej odsyłam do tego artykułu). Poprzez spożywanie surowego lub półsurowego mięsa również możemy zarazić się tą zdradziecką chorobą. Największe ryzyko niesie ze sobą spożycie surowej wieprzowiny, natomiast najmniejsze-spożycie surowego drobiu. Należy również unikać wołowiny czy baraniny w formie surowej, szczególnie w ciąży. Pasożyty zawarte w mięsie giną dopiero po 10 minutach gotowania, zatem kobiety ciężarne ze względu na bezpieczeństwo powinny jeść tylko ugotowane bądź upieczone mięso. Ryzyko zachorowania na toksoplazmozę niesie ze sobą również spożywanie mięsa z grilla bądź mięsa wędzonego. Nie używanie ochronnych rękawiczek w pracach ogrodowych, zabawy w piasku, spożywanie nieumytych owoców lub warzyw czy spożywanie ich bezpośrednio z ziemi może być bezpośrednią przyczyną zarażenia. Warto zatem przestrzegać podstawowych zasad higieny takich jak chociażby regularne mycie rąk w szczególności po spacerach czy dokładne mycie żywności a nawet można się tu pokusić o sparzenie wrzącą wodą skórki z owoców czy warzyw. W celu uniknięcia zakażenia należy również dokładnie myć sztućce po przygotowywaniu potraw z surowego mięsa np.: tatara. Ciekawostką jest fakt, że pasożyty wywołujące toksoplazmozę mogą znajdować się również w mleku, zatem rozsądnym jest, aby kobiety w ciąży spożywały jedynie przegotowane mleko. Przestrzeganie powyższych zasad nie daje stuprocentowej pewności, jednak znacznie obniża ryzyko zachorowania. Warto zatem stosować profilaktykę, aby uniknąć zarażenia pierwotniakami.

Wpływ toksoplazmozy na przebieg ciąży, płód i matkę

Toksoplazmoza nie jest chorobą bardzo groźną, jednak szczególne zagrożenie stanowi nie dla kobiety ciężarnej, ale jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Prowadzić może do przedwczesnego urodzenia dziecka, urodzenia dziecka martwego, chorego, a nawet przyczynić się do poronienia. Toksoplazmoza w ciąży powoduje u płodów wady oczu czy układu nerwowego. Może wystąpić także anemia lub powiększenie wątroby, szczególnie jeśli do zarażenia doszło w III trymestrze ciąży. Najbardziej niebezpieczne jest zarażenie się pierwotniakiem w ciąży, natomiast przebyta toksoplazmoza w przeszłości nie jest już tak groźna dla płodu. Wraz z upływem ciąży zmniejsza się ryzyko wad u dziecka, natomiast najniebezpieczniejsze jest zarażenie się w pierwszym trymestrze ciąży. Mimo, iż jest to choroba ciężka dla nienarodzonych dzieci, to w większości przypadków dzieci rodzą się zdrowe. Nie jest normą fakt, że kobieta, która zachorowała na toksoplazmozę będąc w ciąży urodzi chore lub martwe dziecko. Ryzyko jednak jest na tyle duże, że warto stosować profilaktykę w celu uniknięcia zarażenia.

Interpretacja wyników i leczenie toksoplazmozy w ciąży

Na początku ciąży lekarz ginekologii powinien zlecić badania w kierunku wykrycia przeciwciał IgG, IgM a często też przeciwciał IgA. Mają one na celu wykrycie, czy kobieta jest zdrowa, czy przebyła w przeszłości toksoplazmozę lub czy jest świeżo zarażona tą chorobą. Jeśli w wynikach badań czytamy, że IgG jest jest dodatnie a IgM ujemne to znaczy, że ciężarna pacjentka przebyła już w przeszłości toksoplazmozę, zatem ryzyko powikłań u płodu nie jest wysokie. Jeśli IgG jest ujemne i IgM również ujemne, to wskazuje to na fakt, że ciężarna nigdy nie przebyła tej choroby. W takim przypadku często zalecane są badania kontrolne powtarzane regularnie np. co 3 miesiące. Wynik ujemny IgG, a dodatki IgM wskazuje na zarażenie się pierwotniakiem. W tym wypadku lekarz podejmuje i zaleca środki w celu leczenia toksoplazmozy w trybie pilnym, gdy kobieta jest w ciąży. Jak zatem przebiega leczenie? W przypadku kobiet w ciąży środki co farmakologiczne są znacznie ograniczone ze względu na negatywny wpływ na płód. Jednym z rozwiązań jest antybiotykoterapia. Lekarze przepisują w tym przypadku najczęściej klindamycynę lub sulfapirymidynę. Są to najbezpieczniejsze związki chemiczne, które przyjąć mogą kobiety ciężarne. Wyjątkiem jest pierwszy trymestr. Będąc w nim kobieta nie powinna przyjmować sulfapirymidyny. Innymi substancjami, które może przyjąć kobieta w ciąży są np.: spiramycyna lub rowamycyna. Kiedy dziecko jest jeszcze w łonie matki lekarz ginekolog wykonuje badanie usg, na podstawie którego może stwierdzić czy nie doszło do uszkodzenia lub powiększenia narządów. Badany jest także płyn owodniowy oraz wykonywana kordoceteza, a nierzadko także amniceteza. Badania te pozwalają wykluczyć bądź potwierdzić uszkodzenia płodu przez toksoplazmozę.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz