Demencja starcza to choroba, z którą zmaga się wiele osób starszych: niestety, część z nich nie zostało zdiagnozowanych. Warto wiedzieć, jakie zachowania charakteryzują to schorzenie, ponieważ dzięki szybkiej reakcji, można opóźnić jego postępowanie.
Twój podopieczny zachowuje się irracjonalnie: uparcie milczy w stosunku do wybranych osób, a może wręcz przeciwnie – powtarza za kimś słowa, wykazuje zachowania agresywne, ma problemy z przeżuwaniem, cały czas jest zmęczony i nie ma ochoty podejmować jakichkolwiek działań, przestał rozpoznawać twarze bliskich? Każde z tych zachowań może być objawem otępienia starczego. Musisz jednak uważać, bo np. istnieje bardzo delikatna granica między demencją starczą a chorobą Alzheimera – początkowe objawy są do siebie bardzo podobne, choć w przypadku choroby Alzheimera pojawiają się też problemy z wypowiadaniem słów, do którego w niedługim czasie dochodzą kolejne utrudnienia.
Nie bagatelizuj objawów!
Powinnaś być czujna, ponieważ pierwsze objawy są zwykle bagatelizowane. Apatia, złe samopoczucie, problemy z pamięcią czy osłabienie organizmu to elementy, które często uznawane są za charakterystyczne dla podeszłego wieku. Stąd też przeświadczenie, że nie są oznaką choroby, a naturalną koleją rzeczy. Nic bardziej mylnego. Opisane objawy zawsze powinny wywoływać niepokój – niezależnie od tego ile lat ma lat osoba, u której się pojawią. Nawet pęd życia charakterystyczny dla dzisiejszego świata nie jest w tym przypadku usprawiedliwieniem.
Kto jest w grupie ryzyka?
W jaki sposób możesz sprawdzić, czy twój podopieczny jest w grupie ryzyka? Możesz dać mu do zjedzenia jabłko: jeśli będzie miał problem z jego pogryzieniem, może być to argument za tym, że jest to osoba narażona na upośledzenie zdolności umysłowych, ponieważ kłopoty z przeżuwaniem przyczyniają się do zmniejszenia ilości krwi przepływającej do mózgu.
O ryzyku może również informować:
- sposób poruszania się (udowodniono związek między spadkiem zdolności umysłowych a problemami z poruszaniem się),
- zaburzenia snu (częste zakłócenia fazy REM mogą prowadzić do zwyrodnienia komórek nerwowych, a tym samym do upośledzenia funkcji poznawczych),
- nadwaga (udowodniono, że ryzyko demencji w przypadku osób z nadwagą wynosi około 80%),
- depresja (częste uczucie przygnębienia negatywnie wpływa na zdrowie mózgu).
Reaguj
Przyczyn demencji starczej upatrywać można m.in. w: chorobie Alzheimera (najczęstsza przyczyna), chorobie Parkinsona, udarze, urazach głowy czy zażywaniu narkotyków.
W jaki sposób można zapobiegać postępowaniu choroby? Kluczową rolę w tej walce odgrywa aktywność intelektualna – choroba wolniej postępuje u osób, które czytają książki, grają w szachy/warcaby/scrabble oraz rozwiązują krzyżówki/sudoku. Równie ważne są aktywność fizyczna i zdrowa dieta, które mają pozytywny wpływ na kondycję mózgu. Ważne jest to, aby dostarczać organizmowi witaminy E i D, a także kwasy tłuszczowe.