Home / Zdrowie / USG skóry. Jakie są wskazania do badania?
usg

USG skóry. Jakie są wskazania do badania?

W przypadku chorób zapalnych skóry, ultrasonografy pozwalają na uwidocznienie grubych pasm i pozostałych warstw skóry właściwej. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub duży wyprysk

Badanie USG to metoda diagnostyczna, która bardzo powszechnie wykorzystywana jest w medycynie. Znajduje zastosowanie także w dermatologii, ponieważ pozwala na zobrazowanie nawet kilku warstw skóry. Jakie są wskazania do przeprowadzenia takiego badania?

USG w ocenie grubości nowotworów skórnych

Podstawowym zastosowaniem ultrasonografii w dermatologii jest ocena grubości nowotworów skórnych. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest przede wszystkim etap przygotowawczy pacjenta do operacji, celem sprawdzenia głębokości nacieku. Czerniak oraz niemelanocytowe nowotwory skóry prezentowane są w badaniu USG skóry bardzo podobnie, jako owalne lub okrągłe struktury.

Uniemożliwia to ich ostateczne rozróżnienie wyłącznie za pomocą ultrasonografu, ze względu na ograniczenia rozdzielczości dostępnych aparatów. USG ułatwia natomiast określenie wymiarów guza, ponieważ granica między skóra właściwą a naciekiem nowotworowym jest wyraźna i łatwa do zaobserwowania. Głębokości nacieku nie można ocenić jedynie w przypadku nowotworów, które wnikają do tkanki podskórnej.

USG w ocenie zapalnych chorób skóry

W przypadku chorób zapalnych skóry, ultrasonografy pozwalają na uwidocznienie grubych pasm i pozostałych warstw skóry właściwej. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub duży wyprysk. Ze względu na obrzęk i obecność wody, między włóknami kolagenowymi wzrasta odległość i tkanki zyskują obniżona densyjność. Obszary te można obserwować zarówno w dolnych, jak i górnych warstwach skóry właściwej. W przypadku wyprysków i AZS, pomiary grubości pasm korelują z poziomem nasilenia zmian skórnych.

Mogą być dzięki temu wykorzystane jako obiektywne parametry, monitorujące przebieg całego schorzenia. W przypadku łuszczycy, badanie USG skóry może uwidocznić zwiększenie grubości skóry w obrębie blaszki łuszczycowej. Po zastosowaniu odpowiednich metod terapii, badanie USG służy do uwidocznienia obiektywnego zmniejszenia tej grubości. Ultrasonografy stosowane są ponadto do monitorowania efektów terapii w leczeniu chorób związanych z akumulacją kolagenu w skórze.

USG w ocenie cellulitu, fotostarzenia i średnic naczyń żylnych

Wskazaniem do badani USG skóry jest ocena cellulitu, a także monitorowanie przebiegu antycellulitowych terapii. Obszar objęty cellulitem wykazuje nieregularną, zacierającą się granicę między tkanką podskórną oraz skórą. Na obrazie widoczne jest również wrastanie się w skórę właściwą pasm tkanki podskórnej. Po zastosowaniu leczenia, możliwe jest natomiast zobrazowanie widocznych wygładzeń granic skóry oraz tkanki podskórnej, a tym samym ocenę zmniejszenia się długości pasm wnikających w nieprawidłowe obręby.

Badanie USG wykonuje się także do oceny fotostarzenia skóry. Pomiary grubości skóry poddanej działaniu promieni UV, pozwalają na określenie efektywności kosmetyków wpływających na skórę przeciwstarzeniowo. Wskazaniem do USG skóry jest ponadto monitorowanie nakłuć naczyń żylnych w trakcie zabiegu mikroskleroterapii, celem oceny ich średnic.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz