Home / Zdrowie / Jak usprawnić opiekę nad osobą niepełnosprawną ruchowo?
leczenie

Jak usprawnić opiekę nad osobą niepełnosprawną ruchowo?

Konieczność opiekowania się osobą niepełnosprawną w domowych warunkach jest niezwykle wymagającym zadaniem, które wymaga od osoby zaangażowanej sporego wysiłku i taktu. Na szczęście istnieją na rynku konkretne wyroby, które pozwalają ułatwić to trudne zadanie, takie jak na przykład specjalne stoły i wózki do przewozu chorych. Przypatrzmy się konkretnym pomysłom na udogodnienie opieki w wybranych sytuacjach dnia codziennego.

Sposoby na ułatwienie regularnych czynności higienicznych

Dla osób z ograniczoną mobilnością dużym wyzwaniem jest bezproblemowe korzystanie z łazienki. Na szczęście osoba odpowiedzialna za opiekę może wykorzystać w swojej pracy szereg akcesoriów. Jednym z nich jest taboret prysznicowy, który znakomicie sprawdza się w przypadku osób starszych zmagających się z reumatyzmem. Osoba chora może spokojnie odpocząć, podczas gdy opiekun realizuje niezbędne procedury higieniczne. Omawiając kwestię codziennej higieny, nie sposób pominąć zagadnienia mobilności osób niepełnosprawnych. W tym przypadku pomocny okazuje się wózek prysznicowo-toaletowy, który pozwala na swobodną translokację chorego pomiędzy różnymi pomieszczeniami mieszkania. Wspomniane produkt zawiera także specjalny pojemnik, który umożliwia zaspokajanie potrzeb fizjologicznych podczas transportu. Podobnym rodzajem produktu są wózki transportowo-kąpielowe z hydrauliczną regulacją wysokości dedykowane zarówno osobom ze schorzeniami układu ruchu, jak i problemami neurologicznymi.

Jak zmniejszyć niedogodności spowodowane barierami architektonicznymi?

Osoby zajmujące się wsparciem seniorów z niepełnosprawnością doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie problemy może przysporzyć nieodpowiednio zaprojektowana przestrzeń architektoniczna. Aby uniknąć konieczności dźwigania chorego, warto zdecydować się na rampę dla niepełnosprawnych, która występuje między innymi w postaci płozu zamontowanego na niskich schodach lub gumowych ramp progowych, które instalowane są na styku progu i podłogi.

Dla osób obarczonych niepełnosprawnością ruchową źródłem największych kłopotów jest poruszanie się po schodach. Zniwelować ten problem pomagają schodołazy, których dystrybucją zajmuje się na przykład firma Innow. Platformowe schodołazy są kompatybilne z dostępnymi na rynku wózkami inwalidzkimi. Schodołazy występują dwóch zasadniczych wariantach. Schodołazy kroczące pokonują dystans schodek za schodkiem, podczas gdy schodołazy gąsienicowe pozwalają na transport chorego na wózku inwalidzkim przymocowanym do urządzenia.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz