Home / Zdrowie / Uwaga na kleszcze
kleszcz

Uwaga na kleszcze

Wiosną temperatura wzrasta, a my coraz chętniej wybieramy się na spacery. Parki, polany czy lasy to dla wielu osób doskonałe miejsce na relaks i spędzenie czasu na łonie natury. Warto jednak pamiętać, że nie tylko ludzie cieszą się z ładnej pogody. Ciepłe miesiące to okres największej aktywności kleszczy – pajęczaków, które przenoszą bardzo groźne dla nas choroby.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne? 

Kleszcze to pajęczaki zaliczane do pasożytów kręgowców. Co za tym idzie do życia i rozmnażania potrzebują one naszej krwi. Ukąszenie kleszcza jest całkowicie niebolesne, dlatego w wielu przypadkach w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy ugryzieni. Tymczasem szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz przenosi patogeny, który wywołują groźne choroby – babeszjozę, boreliozę czy bartonelozę. 

Jest to jednak dopiero początek długiej listy chorób odkleszczowych. Do najbardziej niebezpiecznych należy kleszczowe zapalenie mózgu, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. 

W jakich miejscach warto szczególnie uważać? 

Większości z nas kleszcze kojarzą się z gęstymi lasami pełnymi krzaków i zarośli. Obecnie jednak możemy natknąć się na nie niemal na wszystkich terenach zielonych – od parków i miejskich trawników aż po nasze własne ogródki.

Sezonem kleszczowym nazywa się okres od marca i kwietnia aż do października. Jednak obecnie, w związku z ociepleniem klimatu, niektórzy specjaliści przekonują, że obecnie sezon kleszczowy trwa cały rok. Dlatego po spacerach w parkach, lasach, a także po spędzeniu czasu w ogrodzie powinniśmy przede wszystkim dokładnie sprawdzić swoje ciało pod kątem obecności kleszczy. Ich ugryzienia są bezbolesne, dlatego bardzo łatwo je przeoczyć, natomiast konsekwencje tego mogą być bardzo groźne. 

Badania genetyczne kleszcza 

Choroby odkleszczowe są bardzo groźne dla naszego zdrowia i życia. Obecnie istnieje nowatorska metoda badania kleszczy, która pozwala na wykrycie, czy osobnik, który nas ugryzł faktycznie zarażony był boreliozą. W celu wykonania badania musimy dostarczyć do laboratorium usuniętego wcześniej ze skóry kleszcza. Zostanie on poddany badaniom genetycznym, które pozwolą uzyskać wiedzę na temat tego, czy jest nosicielem groźnych patogenów. 

Obecnie coraz więcej obszarów naszego kraju objętych jest kleszczami przenoszącymi groźne choroby, które bardzo często pojawiają się podstępnie, bez spektakularnych objawów. Właśnie dlatego warto skorzystać z nowych możliwości, jakie daje medycyna, a przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy nie przynieśliśmy ze spaceru niepożądanego gościa.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz