Home / Zdrowie / Jaką wodę wybrać do domu?
woda

Jaką wodę wybrać do domu?

W świetle powszechnie obowiązującej opinii każdy człowiek powinien pić co najmniej 1,5 l płynów dziennie. Najzdrowszym z nich jest woda, która oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego oraz wspiera gospodarkę hormonalną organizmu. Z tego powodu w każdym domu powinien mieć zapewniony stały dostęp do wody pitnej. Może być to, np. woda filtrowana z wodociągu, woda butelkowana lub woda z dystrybutora.

Woda filtrowana z kranu

Zdania na temat picia wody filtrowanej z kranu są podzielone. Jej jakość uzależniona jest od wielu aspektów, m.in. od miejsca zamieszkania oraz stanu wodociągu. W tym kontekście istotne jest to, że woda, która trafia do naszych kranów jest regularnie badania i nie ma w niej żadnych szkodliwych substancji czy toksyn. Jednakże może być ona wtóre zanieczyszczona, np. poprzez rdzę lub piasek. Co ważne, woda filtrowana nie powinna stanowić głównego źródła wody w domu. Odradza się to ponieważ, często jest ona oczyszczania chlorem, co znacząco wpływa na jej jakość i smak. Jeśli już jednak zdecydujemy się na to, że woda z kranu będzie naszym głównym źródłem wody pitnej w domu, to musimy pamiętać o tym, żeby ją wcześniej przefiltrować. Zaleca się wykorzystać do tego celu, np. dzbanki filtrujące. Wygodniejszą, chociaż nieco kosztowniejszą opcją, jest zakup specjalistycznych urządzeń do filtrowania wody. Większość z modeli wyposażonych jest w zabezpieczenie przed wyciekiem. Osoby, które wolą wodę gazowaną mogą zdecydować się na urządzenie, które wyposażone jest w funkcję gazowania wody.

Woda butelkowana – jaką wybrać?

Jednym z najpopularniejszych sposobów uzupełniania płynów w organizmie jest picie wody butelkowanej. Często wybiera się, ją jako główne źródło wody do domu. Wśród dostępnych w sklepie wód można wymienić: mineralne (wysoko- i niskozmineralizowane) oraz źródlane. Występują one w dwóch rodzajach: gazowanym i niegazowanym. Oprócz tego dostępne są również wody smakowe. Chociaż uzupełnianie zapasów wody w domu jest bardzo łatwe, bo wystarczy pojechać do sklepu i zaopatrzyć się w grzywkę wody, to należy pamiętać, że zazwyczaj jest ona pakowana w plastikowe butelki, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.  Do pozytywnych aspektów butelkowanej wody do domu można zaliczyć jej dostępność oraz stosunkowo niską cenę, która zwykle wynosi nie więcej niż 3 zł za 1,5 l butelkę wody.

Dystrybutor wody – dobre źródło wody do domu

Jednym z innowacyjnych rozwiązań zapewniania wody do domu jest dystrybutor wody. W zależności od liczby domowników i zapotrzebowania na wodę można wybrać pojemność butli, ich liczbę oraz rodzaj dystrybutora. Na początku warto zakupić zestaw startowy, składający się z domowego dystrybutora oraz butli. Jeśli już zdecydujemy się na dostarczanie wody do domu z dystrybutora, warto wybrać dostawcę, który odznacza się wysoką jakością, oferowanych usług. Kolejnym krokiem jest podstanie z nim umowy, uwzględniającej terminy i sposób dostarczania wody do domu. Jednym z popularniejszych typów dystrybutorów wody są dystrybutory butlowe, które są doskonałym zamiennikiem wody butelkowanej.  Pojemność galonów, w których dostarczana jest woda do domu, może wynosić do 20 l. Wśród innych rodzajów dystrybutorów wody można wymienić: dystrybutory bezbutlowe (działają one na podobnych zasadach, co urządzenia filtrujące) oraz dystrybutory gazowane. Pozytywnym aspektem, używania dystrybutorów wody zamiast wody butelkowej jest mniejszy stopień produkowania szkodliwych dla środowiska odpadów. Ponadto woda z dystrybutorów jest stosunkowo tania i cechuje się wysoką jakością.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz