Home / Zdrowie / Jak wpłynąć na samopoczucie Seniora i je poprawić?
senior

Jak wpłynąć na samopoczucie Seniora i je poprawić?

Osoby starsze częściej sprawiają wrażenie niezadowolonych i więcej narzekają – niestety jest to powszechne zjawisko wśród seniorów. Z czego to wynika? Nie mają oni pomysłu na produktywne spędzanie swojego czasu, nudzą się i nie czerpią radości z jesieni życia. Jak pomóc bliskiej nam osobie na odzyskanie radości życia?

Wspólne spędzanie czasu

Seniorzy bezapelacyjnie najbardziej cieszą się spędzając czas ze swoimi bliskimi, dlatego warto znaleźć dla nich czas i zjeść wspólny obiad lub wybrać się na wieczorny spacer. Takie spotkania służą budowaniu relacji, pozwalają na wzajemną wymianę informacji o sytuacji życiowej. Jeżeli posiadamy dzieci, świetnym pomysłem jest zabranie ich ze sobą, aby mogły zbliżyć się do Seniora, dostawać od niego porady i nauczyć się więcej.

Sposoby na spędzanie czasu

Jest wiele fundacji które prowadzą akcję, których głównym celem jest aktywizacja osób starszych i pokazaniem im, że mają szansę na prowadzenie ciekawego życia i nie powinni zamykać się na świat. Ogromną popularnością cieszą się kursy z obsługi komputera i internetu, dzięki którym senior może poznać zasady działania sprzętu, a w przyszłości korzystać z niego w celu rozwijania swojej wiedzy, a także do kontaktu z najbliższymi. Zajęcia komputerowe nie są jednak jedynymi, gdyż wybór jest ogromny – m.in  chór, warsztaty plastyczne. W podeszłym wieku ma się dużo czasu na realizowanie swoich marzeń i pasji, dlatego warto w pełni wykorzystać ten okres.

A co gdy nie możemy?

Niestety, zdarzają się sytuacje w życiu, przez które nie mamy wystarczająco dużo czasu dla seniora. Jeżeli jest on samodzielny i dobrze sobie radzi, nie jest to szczególny problem. Problem pojawia się wtedy, gdy senior nie jest osobą samodzielną, ma problemy  z funkcjonowaniem i potrzebuje opieki dziennej. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak z Goldcare, aby mieć pewność że bliska nam osoba posiada odpowiednią opiekę. Specjalistyczna opieka jest zalecana przede wszystkim w okresach poszpitalnych, szczególnie wtedy gdy senior ma problemy z poruszaniem się.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz