Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiada za filtrowanie naszego ciała ze szkodliwych produktów przemiany materii. Jest kluczowym narzędziem do walki z toksynami, które wprowadzamy do naszego ciała spożywając alkohol lub paląc papierosy. Gdy przeciążymy wątrobę nadmiarem spożywanych używek, szybko odczujemy tego skutki.
Co wpływa na prędkość metabolizowania trucizn przez wątrobę?
Wątroba jest swoistym magazynem dla substancji, które nie powinny być rozprowadzane po naszym ciele. Wszelkie trucizny magazynują się w wątrobie, gdzie są sukcesywnie neutralizowane, a następnie bezpiecznie „kierowane do usunięcia” do nerek. Aby wątroba działała prawidłowo, konieczne jest zachowywanie dobrej kondycji. Sprawność, z jaką wątroba radzi sobie z toksynami, uzależniona jest od naszego wieku (małe dzieci i osoby starsze mają ograniczone możliwości metabolizowania trucizn), płci (kobiety szybciej radzą sobie ze skutkami picia alkoholu i palenia papierosów), diety (na czczo trawimy alkohol i substancje toksyczne pochodzące z papierosów znacznie gorzej niż po zjedzeniu pełnowartościowego posiłku). Funkcjonowanie wątroby może być też znacznie zmienione pod wpływem przyjmowanych lekarstw.
Uszkodzenie wątroby – objawy
Jednym z pierwszych objawów, jakie daje przeciążona wątroba, jest ból zlokalizowany pod żebrami. Nieprzyjemne kłucie spowodowane jest „puchnięciem” organu – zwiększając swoją objętość, naciska na inne części naszego ciała, wywołując nieprzyjemne wrażenia.
Choroby wątroby
Do najczęściej rozwijających się jednostek chorobowych spowodowanych destabilizującym działaniem alkoholu i papierosów na wątrobę są:
– zapalenie wątroby
– stłuszczenie wątroby
– marskość wątroby
Jaka ilość papierosów i alkoholu destabilizują pracę wątroby?
Już 80 gramów alkoholu etylowego dziennie może istotnie wpływać na ograniczenie zdrowia naszej wątroby. Tyle alkoholu ma ok. 5 drinków lub dwa litry piwa. Spożywając taką ilość alkoholu codziennie, narażamy się na ponad czterokrotne zwiększenie ryzyka zapadnięcia na jedną z chorób wątroby, a w przyszłości również na nowotwór tego narządu. Podobnie działają papierosy. Każdy wypalany papieros lub fajka szkodzą naszej wątrobie. Im jest ich więcej, tym proces degradacji narządu jest szybszy. Statystycznie ocenia się, że za jedną czwartą nowotworów tego narządu odpowiadają właśnie papierosy, spożywane na co dzień w dużych ilościach.
Podsumowanie
Wątroba to organ, której pracy nie może zastąpić żadna inna część naszego ciała. Warto więc zrobić wszystko, aby zachować jej jak najlepszą kondycję. Odpowiednim krokiem w tym kierunku jest rzucenie palenia (dobrej jakości środki pomocne w odczulaniu się od nałogu znajdziecie na stronie Reccigar – https://recigar.pl/wplyw-palenia-papierosow-i-alkoholu-na-watrobe/), ograniczenie spożywania alkoholu, jak i podjecie regularnej aktywności fizycznej i zadbanie o odpowiednią dietę.