Home / Zdrowie mężczyzny / Wpływ wirusa HPV na zdrowie mężczyzn
hpv

Wpływ wirusa HPV na zdrowie mężczyzn

O wpływie wirusa HPV na zdrowie mówi się przede wszystkim w kontekście kobiet, u których powoduje powstawania raka szyjki macicy. Niestety wirus ten może mieć także negatywny wpływ na zdrowie mężczyzn, u których także może powodować powstawanie wielu niebezpiecznych chorób, m.in. raka gardła, prostaty, prącia, odbytu czy płuc.

Wirus HPV u mężczyzn

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) z reguły nie powoduje u mężczyzn powstawania poważnych kłopotów zdrowotnych, ponieważ skutecznie zwalcza go system immunologiczny. Jeśli jednak z różnych powodów ten element obronny zawodzi i nie jest wystarczająco silny, żeby chronić nasze zdrowie, mogą się zacząć pojawiać różnego typu, trudne do wyleczenia powikłania. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz-specjalista z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Według przeprowadzanych badań do takich sytuacji dochodzi u około 1% aktywnych seksualnie mężczyzn. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych wywołanych wirusem HPV należą przedinwazyjny rak skóry, czyli choroba Bowena, brodawki narządów moczowo płciowych oraz grudkowatości bowenoidalne. Znacznie rzadziej HPV może być przyczyną powstawania chorób nowotworowych prącia, odbytu, płuc czy gardła.

Zakażenie wirusem HPV

Do zakażenia wirusem HPV może dochodzić na skutek kontaktu z naskórkiem nosiciela wirusa lub poprzez kontakty seksualne. Nauka zna około 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, dla zdrowia ludzi najgroźniejsze są jednak te, które mogą być przyczyną powstawania chorób nowotworowych, czyli wirusy HPV 16 i HPV 18. Inne typy wirusa skutkują jedynie dużo mniej poważnymi objawami, do których zalicza się między innymi kurzajki, brodawki stóp czy kłykciny kończyste.

Profilaktyka i leczenie wirusa HPV u mężczyzn

Jeżeli w jakiś sposób staniemy się nosicielami wirusa HPV niestety musimy liczyć na samoczynną eliminację tego wirusa, która następuje po około 2 latach od zarażenia. Nie istnieją bowiem żadne skuteczne metody, które pozwolą na szybkie pozbycie się wirusa brodawczaka ludzkiego. Współczesna medycyna potrafi jednak skutecznie radzić sobie z powstającymi na jego skutek chorobami, przede wszystkim skóry. W usuwaniu pojawiających się kłykcin kończystych, czyli brodawek, bardzo skuteczny jest laser CO2. W przypadku chorób nowotworowych stosuje się odpowiednie rodzaje terapii onkologicznych.

Profilaktyka wirusa brodawczaka ludzkiego ogranicza się jedynie do unikania ryzykownych zachowań. W przypadku najgroźniejszych rodzajów wirusa przenoszonych drogą płciową, zaleca się przede wszystkim wstrzemięźliwość seksualną oraz stosowanie prezerwatyw, które zmniejszają ryzyko zakażenia do 75 proc. Niestety póki co nie udowodniono u mężczyzn skuteczności szczepionek przeciw wirusowi HPV, cały czas jednak trwają badania i być może już za kilka lat mężczyźni także będą mogli skorzystać ze szczepień ochronnych.

Sprawdź również!

szampon

Szampon – męska sprawa? O dobieraniu szamponu do męskich włosów

O higienę swojego ciała dbać powinien każdy bez wyjątku. Z samej natury uważa się, że …

Dodaj komentarz