Home / Dieta / Czy wszystkie napoje energetyczne są niezdrowe?
cukier

Czy wszystkie napoje energetyczne są niezdrowe?

Zawarte w napojach energetycznych składniki szybko dodają energii, ale istnieje wiele doniesień na temat tego, że nie są one zdrowe, dlatego nie powinniśmy pić ich zbyt często. Jednak nie wszystkie z nich zagrażają zdrowiu. Do wyboru mamy także naturalne napoje energetyczne, które nie tylko wyśmienicie smakują, ale również nie powodują negatywnych skutków dla organizmu.

Głównym celem napojów energetycznych jest pobudzanie. Rozbudzają wtedy, gdy chce nam się spać. Dają dużo energii, gdy czujemy się osłabieni. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości kofeiny – nawet kilkanaście razy większej dawce niż w kawie, a także tauryny, która jest aminokwasem. Ponadto w napojach energetycznych znajduje się duża ilość cukru, dlatego są one kaloryczne.

Napoje energetyczne nie powinny być używane przez każdego. Przede wszystkim nie powinniśmy ich pić w celu ugaszenia pragnienia. Duże ilości kofeiny i tauryny pobudzają organizm i w przypadku długotrwałego ich stosowania mogą prowadzić do problemów z sercem i ciśnieniem. Zwiększają ryzyko zawałów i udarów. Z tego właśnie powodu napój energetyczny odradzany jest osobom, które mają problemy z sercem. Ponadto napoje te pogarszają wchłanianie wapnia, co przy długotrwałym stosowaniu prowadzi do osłabienia kości i zębów.

Jednak dodatkową energię możemy dostarczać do organizmu całkowicie naturalnie. Doskonałym przykładem są napoje Green-up, które zawierają naturalną kofeinę w bezpiecznej ilości. Taki napój energetyczny pobudza i dodaje moc, ale jednocześnie nie niesie ze sobą szkodliwych skutków ubocznych. Dodatkowo Green-up zawiera naturalny ekstrakt z guarany oraz soki owocowe, dlatego smakuje tak dobrze. Świetnie sprawdzi się w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, a także jako napój energetyzujący w trakcie podróży.

Dla całkowitego bezpieczeństwa, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie stosować napojów zawierających kofeinę w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Napojów z kofeiną nie można łączyć z alkoholem i należy spożywać je z umiarem, aby nie dostarczyć organizmowi zbyt dużej dawki kofeiny.

Sprawdź również!

goji

Właściwości owoców goji

Jagody goji to popularna nazwa dla owoców krzewów rosnących na terenie Azji. Najczęściej sprzedawane są …

Dodaj komentarz