Home / Zdrowie / Jak wybrać soczewki kontaktowe?
soczewki

Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Masz dosyć noszenia okularów? Na szczęście istnieje alternatywa, a mianowicie soczewki kontaktowe. Wybór soczewek jest bardzo szeroki, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak wada wzroku, częstotliwość wymiany soczewek czy też opcja wyróżnienia koloru oczu. Najważniejszą kwestią jest jednak kontakt z okulistą, zwłaszcza w przypadku pierwszych soczewek, ponieważ pozwoli on dobrać odpowiednie rozwiązanie do konkretnych oczu.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Niestety nie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Przeciwwskazań jest co najmniej kilka i dlatego całą tę kwestię należy skonsultować z lekarzem. Do najpopularniejszych przeciwwskazań dotyczących noszenia soczewek zaliczają się takie problemy z:
– przestrzeganiem wszystkich niezbędnych procedur dotyczących użytkowania i konserwacji soczewek
– zakładaniem i zdejmowaniem w sposób bezpieczny soczewek, może być to np. artretyzm palców
– nadczynnością tarczycy, astmą, cukrzycą
– suchymi oczami i innymi problemami z rogówką

Długość noszenia soczewek

Pierwszym istotnym parametrem jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, jest czas, w którym możemy je nosić.
– jednodniowe – te soczewki nie wymagają w zasadzie żadnej pielęgnacji, ponieważ po jednym dniu są wyrzucane.
– dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne – takie soczewki mogą być stosowane zgodnie z określonym z góry czasem, jednak należy pamiętać o ich zdejmowaniu i przemywaniu specjalnym płynem i przechowywaniu w pudełeczku.
– soczewki do ciągłego stosowania – są to soczewki, których nie zdejmuje się na noc, a używa przez cały czas. Po ich okresie trwałości, zwykle 6-7 dni trzeba je wymienić.

Na rynku istnieją soczewki zmieniające kolor oczu, nawilżające i wiele innych. Na początku przygody z soczewkami kontaktowymi warto kupić kilka rodzajów na sztuki

Jakie soczewki kontaktowe kupić?

Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ sporo zależy do wady wzroku, jaką się dysponuje. Dlatego też dla osób będących astmatykami najlepszym wyborem są soczewki kontaktowe toryczne, natomiast dla krótko i daleko widzów dobrym wyborem są soczewki sferyczne i asferyczne. W większości przypadków okulista powinien podpowiedzieć, która opcja do konkretnej wady będzie najlepszym wyborem.

Jaki jest koszt?

Jest to równie trudne pytanie jak to dotyczące rodzaju soczewek. Przede wszystkim bardzo dużo zależy od marki i generacji soczewek, które chce się stosować. Trzeba także wziąć pod uwagę, że im więcej soczewek w opakowaniu tym jednostkowo wszystko wychodzi lepiej. Najlepiej skorzystać z różnego rodzaju kalkulatorów obliczających dzienny koszt korzystania z soczewek kontaktowych.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz