Wiele osób może sobie zadawać pytanie, czym są implanty zębowe. Implant dentystyczny to mała śruba tytanowa umieszczona w szczęce lub kości szczęki. Jego zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, który pacjent uprzednio stracił. Implanty zębowe służą do uzupełnienia pojedynczych brakujących zębów lub są zastosowane jako filary większych rekonstrukcji utraconych zębów, np. w wyniku wypadków. Warto wiedzieć, że implantacja wykonywana jest wyłącznie przez specjalistów o specjalizacji chirurgii stomatologicznej. Główną zaletą leczenia implantologicznego jest poprawienie komfortu życia użytkowania, możliwość rezygnacji z ruchomych protez, brak konieczności szlifowania zdrowych zębów wokół luki oraz przede wszystkie względy estetyczne.
Odbudowa zębów
Warto jednak wiedzieć, że w przypadku brakujących zębów zalecane są zazwyczaj dwie metody odbudowy zębów, albo zrobienie mostka, albo zastosowanie implantów. Mostkiem jest nazywane połączenie kilku koron, z których jednak tylko niektóre są przymocowane do zębów pacjenta, tworząc filary, a niektóre są montowane brakujące zęby. Aby zamontować mostek konieczne jest uszkodzenie zdrowych zębów pacjenta, ponieważ muszą one być odpowiednio do niego dopasowane. W przypadku implantu taka konieczność nie występuje. Zadaniem implantu jest naśladowanie korzenia zęba, który chroni przed utratą kości w miejscu, w których straciliśmy ząb. Początkowo większy koszt zamontowania, w perspektywie długoterminowej jest bardziej opłacalny oraz zdecydowanie zdrowszy dla pacjenta. Warto mieć także świadomość, że każdy wszczepiony implant może być w przyszłości filarem dla większych prac protetycznych.
Doświadczenie stomatologa
Należy także zadbać o to, aby stomatolog, który podejmie się zabiegu na naszych zębach, powinien odznaczać się doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami do wykonywania takich zadań. Warto jednak sprawdzić, jak wygląda montaż implantów i jak wybrać dentystę, który wykona zabieg profesjonalnie. Warto mieć także świadomość, że procedura implantacji implantów stomatologicznych składa się z trzech etapów: implantacji, wkręcania śruby leczniczej oraz umieszczenia sztucznego zęba. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, że jego pozycja jest stabilna, a następnie zszywa ranę. Po zabiegu implant nie jest widoczny w jamie ustnej.