Home / Leczenie / Zaćma – operacja i wskazania po zabiegu
oczy

Zaćma – operacja i wskazania po zabiegu

Ponad 90 proc. przypadków wystąpienia zaćmy wiąże się z wiekiem. Jednak niektóre rodzaje tego schorzenia mogą być wrodzone lub rozwinąć się na skutek różnych chorób. Zaćma może doprowadzić do pełnej utraty wzroku, jeżeli w porę nie zdecydujemy się na zabieg.

Dlaczego warto leczyć zaćmę?

Objawy zaćmy nie są w początkowym etapie bardzo dokuczliwe, po prostu szybciej męczą się oczy, a obraz jest mniej wyraźny. Z czasem możemy dostrzegać zmianę percepcji barw lub koliste obwódki wokół źródeł światła. Wiele osób, mimo dużego dyskomfortu na co dzień, nie decyduje się na operację ze względu na obawy przed bólem lub długotrwałą rekonwalescencję. Jednak zabieg jest bezbolesny, a sprawność wzroku można uzyskać w ciągu kilku dni. Zawsze warto zdecydować się na leczenie, jeżeli doskwierają nam takie choroby oczu jak zaćma. Operacja zdecydowanie pozwoli odzyskać nam komfort widzenia i pewność siebie.

Badanie kwalifikacyjne przed zabiegiem

Przed planowanym zabiegiem powinniśmy przeprowadzić badania takie jak morfologia krwi, badanie moczu, pomiar poziomu glikozy we krwi oraz EKG. W klinice okulistycznej pacjent poddawany jest badaniu kwalifikacyjnemu. Lekarz podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad z pacjentem, ocenia ogólny stan zdrowia, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz oblicza moc optyczną sztucznej soczewki. Badania wykonywane są bardzo szczegółowo, ponieważ od ich wyniku zależy decyzja lekarza o możliwości przystąpienia do zabiegu.

Przygotowania do zabiegu

W trosce o zdrowie pacjenta, możliwość przystąpienia do zabiegu jest weryfikowana jeszcze tego samego dnia, kiedy planowana jest operacja. Jeżeli pacjent jest zaziębiony, ma lekki kaszel lub katar, warto przełożyć termin. Ponadto należy przestrzegać zasad, które narzuci lekarz. W dniu zabiegu nie należy pić kawy, mocnej herbaty ani alkoholu, ponieważ napoje to mogą zwiększyć ciśnienie krwi. W przypadku pań około 6 godzin przed zabiegiem trzeba zmyć makijaż i nie używać żadnych kosmetyków z zawartością alkoholu.

Zaćma – operacja i zalecenia po zabiegu

Operacja usunięcia zaćmy trwa przeważnie kilkanaście minut. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny ze względu na podanie pacjentowi kropli znieczulających o miejscowym działaniu. Chirurg w pierwszym etapie zabiegu robi małe nacięcie w rogówce o długości około 2 mm. W następnej kolejności za pomocą ultradźwięków rozbija chorą soczewkę i na miejsce starej, wprowadza nową. Na sam koniec lekarz nakłada opatrunek na oko pacjenta, może on od razu zejść z fotela o własnych siłach. Po zabiegu należy odpoczywać, najlepiej w pozycji leżącej, nie dotykać ani przemywać okolic oczu, nie schylać się oraz używać kropli do oczu zgodnie z zaleceniami lekarza. Następnego dnia po zabiegu odbywa się badanie kontrolne.

Więcej na: https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz