Home / Zdrowie / Jak zadbać o wątrobę?
tabletki

Jak zadbać o wątrobę?

Wątroba to multifuncyjny organ w ludzkim organizmie, chyba żaden gruczoł nie pełni tak wielu istotnych funkcji. W wątrobie zachodzi wiele kluczowych procesów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo ogromnych zdolności regeneracyjnych, bardzo łatwo może dojść do zmian chorobowych w obrębie wątroby. Należy zatem o nią dbać na co dzień. Jak dbać o wątrobę? O czym pamiętać? Jakie są pierwsze objawy problemów z wątrobą?

Wątroba jest największym gruczołem ludzkiego organizmu. Funkcjonalnie stanowi część układu pokarmowego, jednak pełni także wiele innych ról nie związanych w trawieniem i przyswajaniem pokarmów. Do podstawowych funkcji wątroby należy: magazynowanie (m.in. niektórych witamin, glikogenu, żelaza), gospodarka węglowodanów, tłuszczy i białek, detoksykacja organizmu, termoregulacja, produkcja żółci oraz neutralizacja antygenów, co wspiera działanie układu immunologicznego. Jak widać, wątroba stale wykonuje „ciężką pracę”. Niedomagania ze strony tego narządu od razu odbijają się na zdrowiu i objawiają się zaburzeniem pełnionych przez nią procesów.

Jakie są objawy chorób wątroby?

Pierwsze symptomy zaburzenia pracy wątroby widoczne są w postaci problemów trawiennych. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to przede wszystkim: wzdęcia, nudności, ból brzucha, wymioty, uczucie niechęci do jedzenia tłustych pokarmów. Bardzo charakterystycznym objawem problemów z wątrobą jest żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry i twardówek oczu, które wynika ze wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Żółtaczka jednoznacznie sygnalizuje problemy nie tylko wątroby, ale także dróg żółciowych, takie jak m.in.: kamica dróg żółciowych, marskość wątroby.

Często pojawia się pytanie „czy wątroba boli?”. Odpowiedź brzmi: nie, wątroba nie może boleć. Ból pod prawym żebrem, kojarzony najczęściej z chorą wątrobą wynika z przebiegającego w niej stanu zapalnego, co skutkuje jej powiększeniem i uciskiem na sąsiadujące tkanki.

Jak dbać o wątrobę?

Głównym czynnikiem mającym wpływ na kondycję wątroby jest dieta i tryb życia, jaki prowadzimy. Oto najważniejsze wskazówki, by na długo zachować ten gruczoł w dobrym stanie.

Dieta na zdrową wątrobę:

  • Unikaj nadmiaru tłuszczów, szczególnie tych nasyconych (tłuste produkty zwierzęce, wysoko przetworzona żywność, fast-food). Zadbaj o umiarkowaną ilość zdrowych tłuszczy – nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. oliwa z oliwek, oleje roślinne), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co więcej – ograniczają produkcję tłuszczu wątrobowego i obniżają poziom „złego” cholesterolu.
  • Jedz zdrowe produkty białkowe – np. chudy nabiał, jajka, ryby, białe mięso (przygotowane z minimalną ilością tłuszczu, najlepiej gotowane lub pieczone). Białka są niezbędne w procesach regeneracji uszkodzonej wątroby.
  • Wyrzuć słodycze z jadłospisu i ogranicz produkty mączne – zawarte w tych produktach cukry proste mogą być przyczyną nadmiernych skurczów woreczka żółciowego oraz odkładania się tłuszczu w wątrobie.
  • Włącz witaminy do diety – „przepracowana” wątroba nie przyswaja witamin na odpowiednim poziomie, należy więc zadbać o ich większą podaż w diecie poprzez jedzenie większej ilości warzyw lub suplementację preparatów witaminowych.
  • Ogranicz używki – papierosy, kawa, a nawet mocna herbata zawierają dużo substancji obciążających wątrobę. Wyeliminuj je lub jak najbardziej ogranicz.
  • Pij dużo zdrowych płynów – wody niegazowanej, soków warzywnych oraz herbat ziołowych. Właściwe nawodnienie organizmu pozwala na wydajne usuwanie toksyn z organizmu.

Sięgnij po preparaty wspomagające pracę wątroby.

W aptekach można znaleźć wiele preparatów wspomagających funkcjonowanie i regenerację wątroby i dróg żółciowych. Pomagają nie tylko usprawnić pracę wątroby, ale także wspomagają trawienie. Warto wiedzieć, jak wybrać preparat na wątrobę i drogi żółciowe.

Profilaktyka, badania kontrolne

Co pewien czas warto zrobić badania kontrolne i sprawdzić poziom enzymów wątrobowych. To pozwoli mieć rozeznanie, w jakiej kondycji jest nasza wątroba. Zwracajmy także uwagę na profilaktykę wirusowych zakażeń wątroby – przestrzeganie zasad higieny oraz szczepienia ochronne pozwolą zapobiec infekcji.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz