Każdy zapewne nie raz miał okazje je stosować, lecz powody ich używania mogą być różne. Posiadają wiele korzystnych właściwości oraz zastosowań, dzięki czemu są jednymi z częściej kupowanych preparatów. Warto zatem dowiedzieć się o nich więcej i poznać wszystkie możliwe zalety kropel do oczu.
Szybka aplikacja
Do ich wkropienia nie potrzeba specjalnego przygotowania, a Twoje oczy mogą zostać od razu nawilżone. Wystarczy jedynie opanować sztukę zakrapiania, jeśli masz za zadania zrobić to samemu. Wówczas dobrze jest w pozycji wygodnej dla Ciebie przytrzymać jedną ręką powieki oka i rozchylić je dość szeroko. Natomiast drugą ręką, trzymając pionowo buteleczkę musisz zaaplikować 1-2 kropelki płynu do oka, by następnie zacząć nim mrugać – oto cała procedura! Oczywiście brzmi to banalnie, aczkolwiek nie można się przy tym spieszyć, ponieważ nasze oczy mimowolnie zamykają się podczas zakrapiania, jest to naturalny odruch.
Również nie trzeba dokładnie wymierzać czasu zakrapiania oczy, ponieważ można to robić kilkukrotnie w ciągu dnia, o ile nie mamy do czynienia z antybiotykiem na oczy w postaci płynu. Wtedy koniecznie trzeba stosować się do zaleceń lekarza, a w przeciwnym razie możesz zakrapiać oczy dowolną ilość razy w celu ich nawilżenia.
Dla zmęczonych oczu
Jeśli mowa o kroplach nawilżających do oczu, to posiadają one wiele cennych właściwości nawadniających. Wszystko za sprawą składników jakie posiadają, a mianowicie jest to woda oraz polimery, które zatrzymują wodę na powierzchni oka. Również lipidy zawarte wpłynie pozwalają na nawilżenie warstwy gałki ocznej, a kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik występujący w oku. Jego brak powoduje właśnie nadmierne wysychanie oczu i nieprzyjemne szczypanie. Nic zatem dziwnego, że krople nawilżające inaczej nazywane są „sztucznymi łzami”.
Podobnie powinieneś unikać kropli z konserwantami, które mogą dodatkowo podrażniać śluzówkę oka. Dotyczy to szczególnie osób uczulonych oraz noszących soczewki kontaktowe, ponieważ stosowanie w ich przypadku konserwantów może nie tylko spowodować odczuwalny dyskomfort, ale również negatywnie wpłynąć na działanie szkieł kontaktowych, których właściwości mogą ulec osłabieniu po styczności z substancjami konserwującymi.
Ogólnodostępność
Jak już wspomnieliśmy krople nawilżające do oczu możesz dostać w każdej aptece czy nawet drogerii kosmetycznej, ponieważ są one ogólnodostępne i nie posiadają żadnych substancji, które w niekontrolowany sposób mogłyby Ci zaszkodzić. Natomiast pozostałe preparaty o właściwościach antybiotykowych są przepisywane wyłącznie przez lekarzy i kupowane na receptę.
Wygoda
Krople mogą występować w zwykłych buteleczkach o małej pojemności, dzięki czemu całe opakowanie możesz nosić ze sobą wszędzie. Jego niewielka budowa pozwala na schowanie do torebki, saszetki albo nawet kieszeni, dzięki czemu możesz je mieć cały czas ze sobą i nie zapominać o kropieniu oczu. Równie wygodną opcją są tak zwane minimsy, czyli malutkie plastikowe dozowniki, które są przeznaczone do jednorazowego użytku. Wówczas po otworzeniu jednego z nich należy je wyrzucić, gdyż mają skrócony termin ważności.
Sterylnie i higienicznie
Hermetycznie zapakowany płyn dopiero po otwarciu rozpoczyna swoją datę przydatności, której należy dokładnie pilnować. Przy zakrapianiu oczu do pojemniczka nie są w stanie dostać się żadne bakterie, ponieważ krople stosowane są na odległość od oka. Producent określając okres ważności preparatu, wyznacza także czas skuteczności działania płynu, dlatego po minionej dacie nie należy używać kropli i koniecznie trzeba zakupić nowe opakowanie.