Home / Leczenie / Zapalenie gardła – leczenie, rozpoznanie, rodzaje choroby
kobieta

Zapalenie gardła – leczenie, rozpoznanie, rodzaje choroby

Gardło jest zdecydowanie najczęściej obarczanym chorobami organem w naszym organizmie. Fakt przyjmowania płynów, pokarmów, czy oddychania sprawia, że tą drogą z powodzeniem mogą przenikać nawet duże ilości drobnoustrojów. Jedną z chorób, która może dotknąć nas o niemal każdej porze roku, jest zapalenie gardła. To uporczywa przypadłość dzieląca się na dwa, odrębne typy, które leczy się w różny sposób.

Zapalenie gardła – rodzaje

Lekarze wyróżniają dwa główne typy chorób gardła ze względu na przebieg choroby: ostre i bakteryjne zapalenie gardła. Ostre zapalenie gardła powodowane jest przez wnikające do organizmu wirusy, których w powietrzu jest niezliczona ilość każdego dnia. Najczęściej identyfikowane są adenowirusy, enterowirusy i rinowirusy. Warto mieć świadomość, że powodują one również przeziębienie, dlatego pozornie niegroźna infekcja gardła może przerodzić się w poważniejszą przypadłość. Bakteryjne zapalenie gardła opisano na http://tantumverde.pl/blog/bakteryjne-zapalenie-gardla – sprawdź czym się ono objawia, a także jak je skutecznie wyleczyć. W tym artykule skupimy się na chorobie o podłożu wirusowym.

Objawy ostrego zapalenia gardła

W każdym typie choroby pojawia się ból gardła. Może mieć ono różne natężenie, jednak z reguły jest mocno nasilone i uporczywe. Chory odczuwa również znaczny dyskomfort, ponieważ ma problemy z przełykaniem śliny, płynów czy posiłków. Objawem charakterystycznym, który może pojawić się w wielu przypadkach, jest stan podgorączkowy, a nawet niewielka gorączka. To jasny sygnał informujący zarówno dla chorego, jak i lekarza, że w organizmie trwa infekcja.

Podczas diagnozowania zapalenia gardła warto być ostrożnym, ponieważ objawy choroby są niezwykle podobne do symptomów przeziębienia. Dlatego też choroby te bardzo często są mylone, co kończy się inaczej poprowadzonym leczeniem. Co ważne, ostre zapalenie gardła bardzo wyraźnie uwidacznia się w badaniu przedmiotowym. Gardło jest czerwone i opuchnięte, na błonie śluzowej podniebienia pojawiają się wybroczyny, a węzły chłonne są powiększone. Rozpoznanie takich objawów powinno być dla lekarza jasnym sygnałem, z jaką chorobą zmaga się pacjent.

Zapalenie gardła – domowe sposoby leczenia

Wiele osób zanim uda się do lekarza pierwszego kontaktu, decyduje się rozpocząć kurację leczniczą w domu. Jak się okazuje, można w ten sposób spowolnić rozwój choroby, dlatego warto spróbować jednego ze znanych sposobów. Szczególnie popularne jest  picie syropu z cebuli z dodatkiem miodu i cytryny, czy mleka i herbaty z miodem.

Dużą popularnością cieszą się również roztwory takie jak roztwór soli rozpuszczonej w ciepłej wodzie, czy aromatycznych ziół. Takie mieszanki mają za zadanie zwalczyć drobnoustroje szalejące na powierzchni gardła, a także pozbyć się ich z organizmu. W ten prosty sposób możesz uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów.

W domu warto zadbać również o jakość i wilgotność powietrza. Parametry te poprawisz za pomocą prostego urządzenia – nawilżacza. Ustawiając go w części domu, w której najczęściej przebywasz, oczyścisz i nawilżysz powietrze, dzięki czemu drobnoustroje będą miały utrudnione warunki do rozwoju, o czym warto pamiętać.

Pacjenci bardzo często łączą wybraną, domową metodę leczenia z przyjmowaniem leków dostępnych w aptece bez recepty. Rozwiązanie to może przynieść pozytywne efekty, jednak zawsze warto zachować umiar.

Zapalenie gardła – leczenie farmakologiczne

Jak nie trudno się domyślić, w leczeniu wirusowego zapalenia gardła wykorzystywane są leki przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Leczenie jest głównie objawowe, co oznacza, że niwelowane są poszczególne objawy jednostki chorobowej, a nie jej bezpośrednia przyczyna. Co ważne, na choroby o charakterze wirusowym nie podaje się antybiotyku, ponieważ jest on zwyczajnie nieskuteczny i może wyrządzić większe szkody w organizmie.

Czas trwania infekcji zależy głównie od jej rozmiarów i dokładnej charakterystyki. W jednym przypadku może trwać 7 dni i nie być uciążliwą w momencie, kiedy w innym mocno daje się we znaki jeszcze długo po skończeniu kuracji leczniczej.

Zapalenie gardła jest skomplikowaną w diagnozie, ale nie trudną w leczeniu przypadłością. Zdecydowanie najczęściej pojawia się w chłodniejszych okresach roku, czyli jesienią, zimą i wczesną wiosną. Wtedy też warto zadbać o swoje zdrowie, stosując ubiór dostosowany do pogody, czy pijąc ciepłe napoje zamiast zimnych. To bardzo ważne elementy, na które każdy z nas powinien zawsze zwracać swoją uwagę.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz