Home / Choroby / Zespół kanału Guyona – Opis choroby
łokieć

Zespół kanału Guyona – Opis choroby

Wrażenie mrowienia, drętwienia czy zmian temperatury albo nawet przepływu prądu w ręce, mogą być objawem zespołu kanału Guyona. Nieprzyjemne odczucia występują od palców do okolicy przedramienia oraz w okolicy łokcia. Z czasem właśnie tam pojawia się ból, a nawet zaburzenia czucia, prowadzące do zaburzeń czynności ręki.

Czym charakteryzuje się zespół kanału Guyona?

Zespół kanału Guyona charakteryzuje się zaburzeniami w funkcjonowaniu nerwów występujących w łokciu. Przez to odczuwalne są wspomniane dolegliwości, które mogą znacznie utrudniać codzienne życie. Szczególnie, kiedy dojdzie do zaburzeń czucia, nie pozwalających na normalną pracę ręki. Osłabienie chwytu i niezdarność ruchowa mogą wpłynąć nawet na wykonywanie naszego zawodu, dlatego musimy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jakie są przyczyny wystąpienia ucisku nerwu łokciowego?

Przyczyną wystąpienia ucisku nerwu łokciowego są wszelkiego rodzaju urazy, wady anatomiczne czy inne schorzenia, takie jak reumatoidalne zapaleniu stawów bądź choroba zwyrodnieniowa. Powodem dolegliwości może być też utworzenie się torbieli galaretowatej na nadgarstku. Do ucisku nerwu następuje podczas codziennych czynności, takich jak jazda na rowerze czy jazda samochodem.

Na czym polega leczenie zespołu kanału Guyona?

Leczenie zespołu kanału Guyona polega na leczeniu zachowawczym, jeśli dolegliwości nie są jeszcze uprzykrzające dla życia bądź na leczeniu operacyjnym – mówi nasz ekspert z Kliniki Chęciński. Na początek wskazane jest wykonanie elektromiografii, czyli EMG, umożliwiającej rozpoznanie choroby. Niestety leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Prędzej czy później może się okazać, że operacja i tak będzie nieunikniona. Warto się jej poddać, jeśli chcemy odzyskać częściową albo nawet całkowitą władzę w ręce, na nowo ciesząc się jej prawidłowymi funkcjami.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz